תרגום לעברית الترجمة للعبرية

רשימת "צעירי השינוי" בנצרת מחזירה את הצעירים לעשייה פוליטית

قائمة "شباب التغيير" في الناصرة تعيد الشباب للعمل السياسي

נושא

אני חושבת שהם רוצים להחליף את הדמות יותר מכל דבר אחר. אני כאן בשביל לדבר על קבוצה של צעירים שבחרה לה את השינוי כדרך חיים, וקראו לעצמם "צעירי השינוי".

המלה שינוי מאוד נפוצה בבחירות העכשוויות בנצרת, הסיסמה "שינוי" מתנוססת בעוצמה על השלטים של כל הרשימות שמתמודדות על ראשות העיריה. בל"ד בראשותה של חנין זועבי מציגה את סיסמתה "הנהגה עושה שינוי", עלי סלאם קורא לציבור לתמוך בו תחת הסיסמה "ביחד נביא לשינוי", אפילו בסיסמה של חד"ש נמצא את המילה שינוי למרות שאותו ראש עיר, ראמז ג'ראיסי מתמודד הפעם לראשות העיר, אבל  עדיין הסיסמה שחדש מציגה היא "נצרת לא סתם ראש עיר, לא סתם רשימה ולא סתם שינוי".

אבל במאמר הזה לא בחרתי לדבר על הרשימות לראשות העיר, שלרב אני חושבת שהם רוצים להחליף את הדמות יותר מכל דבר אחר. אני כאן בשביל לדבר על קבוצה של צעירים שבחרה לה את השינוי כדרך חיים, וקראו לעצמם "צעירי השינוי". מדובר בקבוצת צעירים שנוסדה לפני שנתיים וחצי, היו להם הרבה פעילויות בתקופה האחרונה, והם מציגים רשימה בבחירות.

השתתפתי באחת האסיפות שלהם, מה שחימם את הלב היה לראות עשרות צעירים, בחורים ובחורת באסיפה. מאחר והדור הזה התרחק מהפוליטיקה, וחי במשבר אמון עם ההנהגה שלרב מחפשת את האינטרסים שלה, הם איבדו אמון גם באישים וגם במפלגות, ראיתי שצעירי השינוי הצליחו בבחירות האלה להחזיר למילה פוליטיקה את המעמד שמגיע לה כדרך לשנות את המציאות.

במשרדו בלב נצרת, נפגשתי עם הנציג הראשון העו"ד האני סרוג'י ועם סמר עזאיזה הנציגה השנייה, סמר היא צעירה בת 23 שסיימה תואר ראשון בעבודה סוציאלית באוניברסיטת חיפה.

שאלתי אותם: צעירי השינוי מתמודדים בבחירות בפעם הראשונה, איך אתם מסתכלים על הבחירות?

סמר: תנועת "צעירי השינוי" נוסדה לפני שנתיים וחצי, הבחירות היא אמצעי ועוד אפשרות להמשך בפרוייקט שלנו, והכוונה לשינוי דפוסי חשיבה, וגם שינוי בסולם העדיפויות בעירייה. זוהי הזדמנות  חשובה שהקול שלנו יישמע. בראש מעייננו להילחם בתרבות שמשרתת בעלי הון, כל העסקים והמרכזים המסחריים משרתים בסופו של דבר את אלה שיש להם על חשבון העסקים הקטנים, במיוחד הסוחרים בשוק והרחוב הראשי. הסוחרים האלה שהורע מצבם מאוד אחרי שנפתחו המרכזים הגדולים.

האני מוסיף: אני פעיל עשרות שנים בעשייה הפוליטית והחברתית - מקומית, מה שאיבדנו זה החום ביחסים החברתיים בין האנשים, העניים מרוסקים ונדחקים לשוליים. מגדלים נבנים והשקעות חדשות נראות בכל מקום, ומשרתות מיעוט בעיר, בו זמנית מועדונים נסגרים אחד אחרי השני, ובכל השכונות, המועדונים האלה ששרתו את כל השכונה, במיוחד את הצעירים שנזרקים היום לרחובות, לסמים, ולאלימות ולפעמים גם לזנות. האלימות היא לא גזירה משמיים, המציאות הקשה הופכת צעירים לאלימים, ואני מצטט את לנין שאמר "המציאות החברתית קובעת את התודעה החברתית". אנחנו רוצים להחזיר את האמון בין האזרח לבין העיריה.

סאמיה: ראיתי עשרות צעירים באסיפה שלכם, איך הצלחתם לגייס אותם?

סמר: אנחנו פוגשים את הצעירים שמצביעים בפעם הראשונה. הרבה מהם מחפשים מסגרת, ואנחנו מציעים להם מסגרת שמעניקה תמיכה לכל החברה, לצעירים ולנשים, ולכולם. אנחנו מארגנים פעילויות שמטרתן לחזק את הרגשת השייכות אצל הצעירים האלה. מארגנים מעגלי דיונים בנושאים חברתיים ופוליטיים. אנחנו מציגים את השינוי למרות יכולותינו הצנועות, ומזמינים את המשפחות להשתתף אתנו בפועלנו, למשל אנחנו פותרים את בעיית הנשים שצריכות לשמור על ילדיהן הקטנים בכך שהקצינו חדר במרכז שלנו לילדים וחלק מאתנו משמש כשמרטף, כדי שהאישה לא תישאר בבית והיא גם תגיע לאסיפות. 

רעיון השינוי הוא פרוייקט חלום, ותוכנית שאנו מודעים לכך שצריך עמל רב בשביל להגשימה, ובמישורים שונים, והעירייה היא עוד תחנה בכיוון הזה, אנחנו רוצים להגשים את החלום על-מנת לשרת את האנשים לפי הראייה שלנו ולפי האידיאולוגיה שלנו.   שהאשה לא תשאר בבית והיא גם תגיע לאסיפות.נו לילדים וחלק מאתנו משמש כשומר טף לנו, למשל אנחנו פולרים את בעיית הנשים שצריכות לשמור

סאמיה: סמר, כצעירה בתחילת דרכך, איך נבחרת למקום השני?

סמר: באסיפה שכללה את כל הפעילים, הצגנו את מצע הרשימה בפני כל הנוכחים וגם ניתנה האפשרות להם להציג את עצמם או אחרים לרשימה, ולאחר כך היו בחירות ואני הגעתי למקום השני, בעוד ששני צעירים שובצו במקומות השלישי והרביעי. 

סמר מוסיפה שהיא הצטרפה לתנועת צעירי השינוי אחרי שהייתה, כמו רובם, פעילה וחברה במפלגה הקומוניסטית, אבל אחרי שאבדה אמון בהנהגה ובדרך, היא עשתה את הצעד הזה.

סאמיה: מה ההדים שאת שומעת כתוצאה מההתמודדות שלך בבחירות?

סמר: כמובן שיש קולות שאני שומעת שמתארים את הפוליטיקה כמשהו מושחת ומלוכלך, ומזהירים אותי לא להתקרב, במיוחד מאחר שהיתה לי עבודה טובה והחיים שלי היו נוחים בלי כל סיכונים, בעיות או תחרותיות. אני פוגשת אנשים שמנסים למשוך אותי לאחור, אבל אני תוהה ביני לבין עצמי, מה המטרה שלי? ואני עונה: מטרתי היא לראות את העיר שלי במצב יותר טוב, אני חולמת ומדמיינת את הדור הבא, משרטטת את דרכי לפי האינטרסים המשותפים של רוב האזרחים. רוצה לבנות איתם קשר של אמון, שנדבר באותה שפה ונחתור לאותן מטרות, אני פונה לצעירים ואומרת להם: אתם חלק בקבלת ההחלטות. ההחלטות שצריכות להתקבל כתוצאה מעשייה חברתית ועממית יום יומית שקובעים האנשים לפי הצרכים שלהם. אנחנו גם לא מסכימים לקרוא לבחירות בשם "מערכת בחירות", אנחנו קוראים להן פסטיבל דמוקרטי, שבמהלכו ואחריו יחול שינוי מהותי במציאות. 

סאמיה: מלה אחרונה למי שמאשים אותכם בשריפת קולות?

שניהם ענו בבטחון: שנינו נכנסים לעירייה ומקווים ליותר. אנו  עדים לתופעה מרשימה בבחירות האלה, שבעוד שהמפלגות רצות אחרי הבוחרים, אנחנו נתקלים באנשים שמתקשרים אלינו ומזמינים אותנו אליהם שרוצים לשמוע אותנו ולהיחשף למצע שלנו.

ساتوقف في هذه المقالة تحديدا عند من اختار لنفسه التغيير كنهج، واختار إسم "شباب التغيير" وهي بالفعل مجموعة شباب تأسست قبل سنتين ونصف

ان اكثر كلمة متداولة في الانتخابات الحالية  في الناصرة هي كلمة "تغيير"، الشعار مطروح بشدة في لافتات كل القوائم التي تنافس على الرئاسة، التجمع برئاسة حنين زعبي يطرح شعار "قيادة تصنع التغيير"، علي سلّام يدعو الجمهور لتأييده تحت شعار "معا نغيّر"، وحتى شعارات الجبهة لم تسلم من كلمة تغيير، بالرغم من ان المرشح هو رئيس البلدية الحالي رامز جرايسي فما معنى الشعار "الناصرة مش أي رئيس مش أي قائمة مش أي تغيير"؟  

لكني لست هنا بصدد مناقشة قوائم الرئاسة، والتي باعتقادي اكثر ما يهمها هو تغيير الشخص. لكني ساتوقف في هذه المقالة تحديدا عند من اختار لنفسه التغيير كنهج، واختار إسم "شباب التغيير" وهي بالفعل مجموعة شباب تأسست قبل سنتين ونصف وكان لها العديد من النشاطات خلال الفترة السابقة، وتطرح نفسها للعضوية في الانتخابات الحالية.

شاركتهم احد اجتماعاتهم الاسبوع الماضي، واكثر ما يثلج الصدر كان وجود عشرات الشباب في الاجتماع. فبعد ان عزف الجيل الجديد عن السياسة كونها اصبحت رديف للمصلحة الشخصية والفساد مما افقد الناس الثفة بالقيادات والاحزاب، نرى ان شباب التغيير استطاعوا في هذه الانتخابات اعادة المكانة لكلمة سياسة.

في إحدى المكتبات التقيت المرشح الاول المحامي هاني سروجي والمرشحة الثانية الشابة سمر عزايزة ابنة الثالثة والعشرين التي أنهت اللقب الأول في العمل الاجتماعي في جامعة حيفا.

سألتهما: يخوض شباب التغيير الانتخابات لاول مرة ، ماذا تعني الانتخابات بالنسبة لكم؟

سمر: تأسست حركة شباب التغيير منذ سنتين ونصف، الانتخابات هي وسيلة لتكملة مشروع شباب التغيير، والمقصود هو تغيير انماط فكرية وسلم اولويات البلدية كونها ساحة مهمة لايصال اصواتنا. اهم مشاريعنا هي محاربة ثقافة اغناء الاغنياء وافقار الفقراء، كل الابراج والمباني التي تخدم اصحاب رؤوس الاموال على حساب اصحاب المصالح الصغيرة وخاصة تجار السوق. هؤلاء التجار الذين ساء وضعهم بشكل كبير بعد فتح المراكز التجارية الضخمة.

يقول هاني : نسينا الدفء في العلاقات الاجتماعية بين الناس، الفقير مهمش ومهشم. ابراج تبنى واستثمارات جديدة توجه لخدمة الاقلية بينما تغلق نوادي الاحياء واحدًا تلو الاخر، نادي الطلبة العرب، نادي الورود، العمال العرب  النوادي التي خدمت كل حارة خاصة الشباب الذين تم دفعهم الى الشارع بسبب الفراغ، الى المخدرات، العنف وحتى الدعارة. فالعنف ليس قدرا، الظروف تجعل العنيف عنيفا، كما قال لينين الواقع الاجتماعي يحدد الوعي الاجتماعي.

سامية: رأيت عشرات الشباب في اجتماعكم الاخير كيف استطعتم تجنيدهم؟

سمر: نحن نلتقي الجيل الجديد الذي يصوت لاول مرة، هناك الكثيرمن الشباب الذين يبحثون عن اطار، ونحن نطرح اطار يدعم المجتمع ككل، الشباب والنساء. لدينا متطوعين يعملون على تنمية الاحساس بالانتماء. نقدم حلقات نقاش في امور مجتمعية وسياسية. نحن نطرح التغيير مع امكانياتنا المتواضعة وندعو العائلات للمشاركة ونقوم بحل مشكلة الاطفال بتوفير غرفة في مقرنا المتواضع ونتناوب على الاعتناء بالاطفال حتى لا تبقى المرأة في البيت.

قضية وفكرة  التغيير هي مشروع حلم وبرنامج نعمل على تحقيقه على كل المستويات والبلدية محطة وسنتسمر بغض النظرعن النتائج، سنعمل على تحقيق حلم لنخدم الناس حسب مفاهيمنا وطروحاتنا.

سامية: كشابة في مقتبل العمر كيف تم انتخابك؟

سمر: برنامج شباب التغيير طرح على كل الحضور وافتتح باب الترشيح لمن يريد ان يرشح نفسه او غيره، وبعدها تم التصويت فحصلت على المرتبة الثانية والشاب اشرف محروم في المرتبة الثالثة.

تقول سمر انها انضمت لشباب التغيير بعد ان كانت - مثل غالبيتهم - ناشطة في صفوف الحزب الشيوعي، ولكن مع فقدان الثقة بالقيادة والنهج انضمت لشباب التغيير.

سامية: ما هي الاصوات التي تصلك على خلفية ترشحك؟

سمر: طبعا هناك من يقول السياسة عفن فلا تقتربي منها خاصة انني كنت اعمل في مؤسسة واعيش حياة مريحة نوعا ما دون اية مخاطر، خيار المشاركة يعني دخول منافسة ومشاكل ولقاء اشخاص يحاولون جرّي الى الوراء لكني اسأل نفسي ما هدفي؟ وأجيب: ان الهدف هو مصلحة البلد، احلم وارسم تصوري للجيل القادم ، ابني اهدافي كيفما اريد ان ارى هذه البلد. اريد ان ابني مع الناس، علاقة ثقة، ان نتحدث نفس اللغة ونحمل نفس الاهداف، اتوجه للشباب لاقول لهم: انتم جزء من صناعة القرار. القرارات التي يجب ان تكون نتاج لحركات شعبية وشبابية تقرر مصالح الناس. نحن نريد ان نغيّر كل المعاني لمفهوم السياسة حتى كلمة "معركة" لا نريدها، نحن نتحدث عن عرس ديمقراطي يجري على اثره تغيير حقيقي على ارض الواقع.

وتضيف سمر: يقترح شباب التغيير تفعيل لجان الاحياء من جديد حتى تكون الغالبية شريكة في صنع القرار، لجان الاحياء تشكل حلقة وصل بين المواطن والبلدية.

سامية: كلمة اخيرة لمن يتهمكم بحرق الاصوات؟

اجاب المرشحان: نحن الإثنان سنكون أعضاء في البلدية، كلانا وأكثر. في هذه الانتخابات توجه الكثيرون لنا يطلبون اللقاء للتعرف على طروحاتنا وبرامجنا. بينما في العادة يجري المرشحون وراء المصوتين.

 

תיוג
ישובים
סאמיה נאסר سامية ناصر :

אקטביסטית חברתית, כותבת ומתרגמת בדוגרינט. נולדה במג'ד אלכרום. גרה בנצרת, מנחת קבוצות ומדריכה במוזיאון עין דור.

 ناشطة اجتماعية، كاتبة وتعمل على الترجمة في دوغري نت.من مواليد مجد الكروم وتسكن في الناصرة.موجهة مجموعات ومرشدة في متحف عين دور.


תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם