יהושע רץ

תושב רמת ישי, מורה לאזרחות ובעל תואר שני במדע המדינה, עוסק בפרויקטים חינוכיים בתחום החינוך לשלום ושותף בצוות ההיגוי של דוגרינט. ראיון היכרות עם יהושע

כל הבלוגים كل المدونات

הכו בחרדים והצילו את המדינה

"מה בדיוק מפתיע זה היה צפוי הרי כשעדר הפרימטיביים החרדים יוצאים מהגטאות שלהם לעולם הם מתבלבלים ולא מוצאים את עצמם."

"טוקבק" על הידיעה באתר ynet ביום ל"ג בעומר, שעסקה ב"כאוס" שנוצר בהר מירון.

הידיעה תיארה עומס כבד, מאות אלפי מאמינים הזורמים להר, פקקים ומחסור במים. בקיצור –נדרשה על-פי הידיעה, אמונה חזקה במיוחד עבור מי שנאלץ לעמוד בסבל הכרוך בעלייה לאתר הקדוש במירון. ליבם של רוב המגיבים לידיעה לא נכמר. התגובות כללו בעיקר שמחה לאיד, גילויי שנאה תהומיים, ולא הצלחתי למצוא תגובות של סולידריות או הזדהות עם תחושותיהם של האנשים הנאלצים להתמודד עם קשיים לא פשוטים בחמסין הכבד שנפל על הצפון.

"פרימיטיבים אנטי-ציוניים! את מי זה מעניין מה קורה איתם?"
"הם האויבים שלי. הם אלה שמסכנים את קיומה של ישראל..."
"ככה זה כשהקדושים הם בלוף, ואלוהים בכלל שונא את עדת העגלים לבושי השחורים..."

נחרדתי. למרות שמעולם לא הייתי קרוב לעולם החרדי, אני חרד מכל גילוי פומבי של שנאה קשה ובוטה כל כך. אני יודע כמעט בוודאות שעוצמה כזו תופנה בהזדמנות אחרת אל ציבור אחר ויש לי סיכוי לא רע להיות בעצמי קורבן של שנאה שצמחה על קרקע של תסכול, ייאוש, גזענות והסתה. אני מכיר היטב את גילוייה של השנאה הזאת, אני עֵד לה כמורה לאזרחות, כאיש חינוך, ואני משתאה בכל פעם מחדש אל מול המאפיין העיקרי שלה: השנאה עזה וחזקה יותר, ככל שהשונאים יודעים פחות על מושא שנאתם.

החרדים הם הקורבן הנוח ביותר לשם כך: הם מסתגרים מרצונם, לבושם מבדיל אותם מהשאר, מנהגיהם נראים מוזרים, ודבוקתם באמונתם נתפשת כעקשנות, כוחנות, סכנה לציבור. תמיד מדברים עליהם, אף לא לא מדברים איתם. "מומחים לענייני חרדים" מפרשנים אותם בתקשורת ועורכים סדרות טלביזיה, מיתוסים מצוצים מהאצבע (על החור בסדין כבר שמעתם?!) ידועים לכל כאמת מוצקה, בדיחות וקריקטורות מרושעות נפוצות בציבור הרחב. אך "הציבור" הוא בסך הכל ציבור. נוטה לפי הרוח, מחפש מוצא למצוקותיו, תקווה לקשייו, או לפחות מישהו להאשימו בהם.

הסכנה האמיתית הנובעת מהיחס לחרדים, היא הדרך הנוראה בה הם משמשים כלי בידי הפוליטיקאים. ראשי ממשלות יודעים לקרבם ולהיענות להם כדי להקים קואליציה, ולהציג אח"כ פרצוף מסכן של מי שנאנס להסכים לאחר סחיטה אכזרית, ואחרים מנקזים את כל הבעיות והקשיים לעבר חצרות החרדים כדי לטשטש ולהתעות ולהסתיר את הגורמים האמיתיים לקשיים.

וכך, נישא על כתפי ההמון הצוהל, עומד השר החדש, בנוי לתלפיות ורהוט לשון, מלגלג על החרדים ומאפשר לחבריו לפלוט גידופים ונאצות כלפיהם, פוטר עצמו מחיפוש פתרונות לבעיות. כאשר כתב טור שבועי בעיתון או הנחה תכנית טלוויזיה, לא נאלץ מעולם לעסוק במלאכה הבזויה של תשובות לשאלות, תפקידו היה לשאול, להטיח, לבלבל, להיות יפה. עתה הוא עומד מול הבעיות שבתחום אחריותו, ובאין מוצא הוא חוזר לכלי בו הוא שולט – רטוריקה. כמוהו גם חבריו למפלגה ההולכים בעקבותיו, מתחרים ביניהם על פניני לשון.

אך אני מרגיש צורך עז לזעוק ולהזהיר אותם: אנא, פיקחו עיניים לפני שיקרה אסון! היום אתם אנשי ציבור, מנהיגים, מתווי דרך, משמשים דוגמה. כאשר ח"כ או שר קובע כי ציבור שלם הוא בגדר "פרזיטים" ואחֵר מסביר כיצד הם סוחטים את כולנו, כאשר עניין גיוס החרדים לצבא הופך פתרון לכל צרותינו – ניתן כבר לחוש פיזית ממש את לחישתה הארסית של השנאה ולהריח את הרעל הנודף ממנה, אחר כך מופיעות כתובות נאצה על הקירות ובהמשך מחליט אזרח איכפתי לבוא חשבון עם הטפילים הללו ולפגוע בהם בשם המנהיגים שהסיתו.

ואחרי זעזוע עקב רצח או מעשה אלימות מטורף, ישתרר שקט. "ידינו לא שפכו את הדם הזה", יאמרו הפוליטיקאים, "לא זו הייתה כוונתנו", ינסו להסביר ולהתנער מאחריות. לכל קבוצת מיעוט יש מנהיג המסמן אותה כאמצעי יעיל לצבור אהדה והערצה בציבור שלו – יש מנהיגים המבקרים בתחנה המרכזית הישנה בת"א ומסיתים נגד פליטים, אחרים עושים שימוש באזרחים ערבים החיים עם נשים יהודיות, ויש הנועצים סיכות בדמויות של שמאלנים. נראה כי הפוליטיקאים הנחשבים מתקדמים וליברלים מצאו להם את "היהודי שלהם" – החרדים. היזהרו אפוא, ליברלים יקרים. זה קל מדי ולכן מסוכן כל כך.

תגובות

כל מילה בסלע

גם אני שמחתי כשהחרדים לא נכנסו לממשלה, גם אני אמרתי לעצמי ש"הם הרוויחו את הכעס החילוני הזה נגדם" אבל ככל שזה הופך להיות הספורט הלאומי החדש אני חרדה יותר ויותר.

הנה, אפילו כאן בתגובה הקטנה הזו אני חוטאת במבט מכליל. כתבתי "חרדים", כתבתי "הם", הגיע הזמן שנתחיל לפרק את הגוש ונתחיל לראות בני אדם. בנות חוה. אנשים חיים. תודה על פקיחת העיניים.

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם