דודו פלמה دودو بالما

מכפר הנשיא, סופר, אומן, מחנך ועיתונאי.
من سكان كفار هنسي، كاتب، فنان، مربي وصحافي.

כל הבלוגים كل المدونات

עצרת נגד הגזענות בראש פינה

כאן הערב נמצאים איתנו יהודים וערבים יחד. חניכי המכינה הקדם צבאית גליל עליון, הנוער העובד והלומד, קבוצה מטובא זנגרייה, סטודנטים ותושבי האיזור, שזועקים יחד נגד גזענות שנאה ואלימות! אנו מציבים תמרור אזהרה אל מול פניה של החברה הישראלית.

וככה זה התחיל

את ההודעה הבאה הרצתי אתמול בלילה בקיר הפייסבוק שלי:
מחר יום ג' 19.3.13 בראש פינה בשעה 17:00 נקיים עצרת נגד גילויי האלימות
והגזענות המתרחשים במדינת ישראל, ושלאחרונה ניראה שהם רק הולכים
ומתגברים בעידודם של גורמים בחברה הישראלית.
נזכיר לכולם כי גר היינו בארץ מצרים.
מתכנסים בגן השעשועים שמתחת לדואר ברחוב גיא אוני (הרחוב הראשי).
משם נצא בסביבות 17:15 ונתקדם במורד הכביש לעבר החאן. בחאן תתקיים העצרת. מארגנים חניכי המכינה הקדם צבאית בגליל העליון (במעין ברוך ובכפר הנשיא).
הציבור מוזמן להתגבר על הבושה ולהצטרף

בסביבות השעה 16:40 החלו להתקבץ ראשוני הבאים לעצרת בגן שמתחת לדואר ברחוב גיא אוני בראש פינה. הגיעו הנערים והנערות מהמכינה הקדם צבאית גליל עליון שנמצאת בקיבוץ מעין ברוך ובכפר הנשיא. ולאט לאט הצטרפו גם אנשי ראש פינה (לא רבים). כמה נערים ונערות מהנוער העובד והלומד, כמה סטודנטים וכמה קשישים וקשישות וזהו. שוטרי משטרת ראש פינה שליוו אותנו את כמה מאות המטרים עד לחאן, הגיעו בסביבות השעה 17:30 והתחלנו לצעוד. הרחוב היה די אדיש. אחרי הכל למי כבר איכפת במדינת ישראל במרץ 2013 מכמה ערבים שחטפו מכות מנערים יהודים. תחלס מה כבר קרה? אחר כך הגענו לחאן התרכזנו בבימת העץ שברחבה ליד המזרקה ומלמעלה צפו בנו בתמהון גדול האנשים שישבו ב"קפה קפה" וירדו על קאפוצ'ינו ועוגת תפוחים.

ירדן הברפלד מהקבוצה בכפר הנשיא פתחה את העצרת בדברים הבאים:

"ערב טוב לכולם, אנחנו שמחים לראות פה את כולכם, לראות שיש אי של שפיות בתוך ים של גזענות שמציף את המדינה שלנו בשבועות האחרונים.

שני שחקני כדורגל, פליטים ועובדים זרים, נופש בטבריה, עובד עירייה בת"א, מורה בי-ם, הם רק כמה דוגמאות לתופעה רחבה הרבה יותר שמתרחשת בארצנו.

חשוב להדגיש שאנו מדברים על תופעה כללית שלאחרונה ראינו אותה מתבטאת רק כלפי מגזר אחד בחברה הישראלית אבל זו תופעה שקורת לכל המגזרים, לכל המיעוטים והיא דו צדדית.

אנו, חניכי המכינה הקדם צבאית גליל עליון, לומדים ומתנדבים במהלך שנת המכינה, ומתעסקים בערכים, חברה הישראלית ובעיקר בבני אדם, לא מוכנים להיות חלק מהרוב הדומם ולשבת מן הצד כאשר אירועים כאלה קורים במדינתנו. למרות חומרת האירועים שקרו בשבועות האחרונים, נוכחנו לגלות שהם נעלמים מן הכותרות לאחר יום או יומיים וכן מהשיח הציבורי.

בתור חברה דמוקרטית, אנו דורשים מהחברה הישראלית ובמיוחד מהגופים הציבוריים להוקיע את התופעה המכוערת הזו, ולפעול למען מיגור תופעת הגזענות.

כאן הערב נמצאים איתנו יהודים וערבים יחד. חניכי המכינה הקדם צבאית גליל עליון, הנוער העובד והלומד, קבוצה מטובא זנגרייה, סטודנטים ותושבי האיזור, שזועקים יחד נגד גזענות שנאה ואלימות! אנו מציבים תמרור אזהרה אל מול פניה של החברה הישראלית.

אנו מודים לכל מי שהגיע לדבר מולנו הערב ולכל מי שהגיע לשמוע ולהשמיע.

דבריו של יוסי ברוך בעצרת:

ערב טוב,
שמי הוא יוסי ברוך ואני רוצה לומר, שאני גאה מאוד לעמוד בראש המסגרת החינוכית, של הללו אשר יזמו וארגנו את האירוע הזה, חניכים המשתייכים למדרשה למנהיגות מכינה קד"צ גליל עליון, הפועלת בכפר הנשיא ובמעין ברוך.
זוהי מסגרת חינוכית המכוונת להכנה לצה"ל, לאהבת הארץ, להטמעת אתוס הציונות והלאומיות, אך גם ובעיקר - לאהבת האדם, לשלום, לאחווה, ליצירה ולחיים משותפים עם המיעוטים החיים בקרבנו ובמחוזותינו... וההתכנסות הזו היא ביטוי מכובד לכך.
האירוע שיזמתם חשוב ממדרגה ראשונה, משום שהוא מזמן עבורנו אפשרות להביע בפומבי, את בושתנו וסלידתנו מסדרת מעשי הגזענות האחרונים, מצד יהודים נגד ערבים תמימים, אזרחי הארץ שלנו וגם שלהם.                                                                                              

הצטברות המקרים הללו ואחרים נוספים, שפקדו אותנו חדשות לבקרים בחודשים האחרונים, יוצרים תופעה בעלת ממדים מדאיגים מאוד.
היום, יותר מתמיד, נראה שתופעת הגזענות על שלל תצורותיה וביטוייה, ברובד הסמוי או הגלוי, בדרגה קיצונית יותר או פחות, חלחלה ופשטה בציבוריות הישראלית, היא ניכרת ברחוב, בביה"ס, במגרשי הספורט וכן, גם בזירות שאנחנו באים בהן, כאלה שלכאורה אמורות להיות נאורות ותרבותיות.  
גזענות המוצאת את ביטוייה לא רק בהתנכלות אלימה, אלא גם בשיח ובשפה, בחוסר השוויון הקיומי הבסיסי בהרבה מובנים, בדרך ההסתכלות על האחר והשונה, בתיוג הסטריאוטיפי שלנו כלפי אנשים, על רקע אמונתם והשתייכותם המגזרית, אלו הן תופעות המאיימות על שלמות הדמוקרטיה שלנו. 
לעניות דעתי, מדובר בסכנה לא פחותה מהאיום האירני ואיומים אחרית שמפחידים אותנו בהם חדשות לבקרים, משום שהכרסום בדמוקרטיה הוא כבר כאן !!! והוא נוגס בכל חלקה טובה של מרקם החיים המשותף במדינה שלנו.                                                

זהו סוג של גידול סרטני, ששום אמצעי קונבנציונלי או בלתי קונבנציונאלי לא יוכל לו,    אם לא נפעל למגר אותו במו ידינו ופועלנו כאן ועכשיו.
לכאורה, מורשתנו היהודית המכובדת ורוויית תלאות הישרדות קיומית מול כל הללו ש"קמו עלינו לכלותינו", הייתה אמורה להטמיע בקרבנו הלכות מוסר, הומניזם וכד', מה שהיה אמור לחסן אותנו מפני תופעות שכאלה.                                                                                                          

אך שוב מסתבר, שאין דבר כזה בעולם ובחיים "מובן מאליו ובלתי אפשרי", שהכול יכול לקרות.. כן וגם לנו, לעם שאמור להיות "אור לגויים", מסתבר שאנחנו מצויים באותה קבוצת סיכון גלובלית, שמשתייכות אליה מדינות רבות אחרות בעולם.
על כל אלה ועוד חניכים יקרים, תודה שעשיתם מעשה, טוב ונכון שעשיתם אותו במיידי, משום שבהיעדר עשייה ותגובה, אנחנו עלולים להימצא בנקודה, שהיא מעבר לאל-חזור.                                                                                                                                      תודה שהבאתם אותנו להתייצב בצורה הכי ברורה ונחרצת, להביע דעה פומבית וברורה נגד הדרת האחר על רקע מוצאו, דתו, תרבותו, דעתו, צבע עורו מגזר השתייכותו, או כל סממן מאפיין אחר. 
  
לסיום - רוצה לקוות ולהאמין, שהעצרת החשובה הזו, איננה מעשה חד פעמי של המשתתפים בה, שמתוך אהבת העם והארץ היקרה שלנו, נפעל ביתר שאת, להבטיח ולקיים חברה צודקת, המכבדת את כלל אזרחיה ותושביה, שנתחייב לא לשקוט ולא להבליג על מעשים שכאלה גם בעתיד.  תודה ויישר כוח!

ואז ירדן הזמינה את נאיף הייב מטובא זנגריה לשאת דברים ונאיף בחור צעיר ויפה דיבר כל כך רהוט ונכון ונחרץ ובלתי מתלהם שנמסתי מיד במקומי:

גברותי ורבותי, אין יותר טבעי מכך שאנחנו מתאחדים היום כדי לגנות את גל הגזענות ששורר את רחבי הארץ. הרב הפרופסור אברהם יהושע השל אחד מהוגי הדעות הגדולים אמר פעם "הגזענות היא האיום החמור ביותר לאדם, מקסימום שנאה מינימום סיבה".

אני חושב שהפשיזם והגזענות הם הדרכים למשוך אנשים על בסיס המוני כדי לתמוך במדיניות שלמעשה מיועדת למחוץ אותם, למחוץ את כולנו.

כאן ועכשיו עלינו לעמוד ולזעוק בקול רם נגד כל תופעה של אפליה, גזענות ושנאת חינם, הגזענות הרימה ראש כאן בחברה הישראלית, גזענות הפכה מזמן להיות לנו לחם חוק.

יש לעמוד באומץ מול תופעות של הכחשת האחר, אני נאיף הייב זקוף קומה בכל רמ"ח איבריי שמח וגאה שאני נמצא באותו צד שאתם נמצאים בו עכשיו כשיצאתם חוצץ נגד תופעות כאלה.

ברצוני להגיד שלא רק היהודים הם מגיעים מזרעו של שם בנו של נוח, גם ישמעאל הגיע ממנו, זו אותה אנטישמיות שמאפשרת שריפת מקומות פולחן של אחרים , אותה אנטישמיות שמאפשרת להרביץ לגבר מול ילדיו שכל חטאו הוא שיצא לטייל.

המבחן האמיתי של מדינת ישראל הדמוקרטית מתבטא במימוש הפוטנציאל התרבותי  הקיים, בפסיפס העשיר של החברה הישראלית. כדי לממש פוטנציאל זה צריך להכיר ולקבל את האחר על ההיבטים התרבותיים השונים. אני קורא לקידום ההבנה בין הקבוצות המהוות את הפסיפס הישראלי ולחשוף את המשותף האנושי ואת השוני התרבותי בחברה הרב גונית של מדינת ישראל. זה הרגע שבו כל אדם חייב להשיל מעליו כל כובעיו הלאומיים או הדתיים, להשיל את השוני ולגלום גלימה אחת שהיא גלימתו האנושית ולהיות בן אנוש בלבד. יש לי חלום שמדינת ישראל תהפוך לנווה מדבר של חופש ושל צדק. יש לי חלום לחיות באומה שבה אני לא אשפט על פי צבע עורי או על רק השתייכותי האתנית הלאומית או הדתית .

אסיים בנימה אופטימית בציטוט של גורג' ברנרד שאו: "בני אדם הגיוניים מסתגלים לסביבתם, בני אדם לא הגיוניים מנסים לסגל את סביבתם אליהם, לפיכך כל קידמה היא תוצאת מאמציהם של בני אדם לא הגיוניים ".  לכן אני קורא לכם להיות לא הגיוניים ולנסות לסגל את הסביבה אל העקרונות שאתם מאמינים בהם כן אתם שוחרי השלום והשוויון. תודה שהקשבתם לי, אני נאיף הייב.

ואלה הדברים שאמרתי בסיום העצרת:

בזמן האחרון נושבת רוח רעה במדינת ישראל. רוח של רדיפת זרים. רוח של התנכלות לשונה לאחר. רודפים את החלשים בחברה. תמונות מהעבר חוזרות לבעת אותנו בהיפוך תפקידים. חשוב להדגיש, רק חברה שנמצאת במצב של הישרדות בג'ונגל תוקפים בה את החלשים. עוד מעט נשב בליל הסדר ונזכור כי גר היינו בארץ מצרים. היש לכם עם שמצווה את בניו ובנותיו לזכור בימים של ריבונות בארצו, בימים שבהם הכוח בידיו, לחזור ולהיזכר בזמנים שבהם הוא עצמו היה מיעוט נרדף בארצם של אחרים.

כנראה ששכחנו. שכחנו שכך היינו. ושכחנו בדרך גם את הגר האלמנה והיתום. חייבים להעמיד מול האירועים הקשים תמרור אזהרה. גם ברמה האישית וגם ברמה הקבוצתית/חברתית. מול תג המחיר של האלימות להעמיד תג מאיר של אנושיות. אתם בעצרת הזאת הייתם מה שאומרים חז"ל "במקום שאין אנשים היה איש!".

לפני שבוע ביקרתי אצל נימר שרקאווי בביתו שבנצרת עילית.
נימר יצא עם אישתו לפני שבוע לחופשה בטבריה במלון פלאזה. מה שהתחיל כחופשה בטבריה נגמר כחופשה בגיהנום. 8 נערים בוגרי מערכת החינוך של גדעון סער התנפלו עליו וחבטו בו עם קסדה של אופנוע, שברו לו את הלסת בארבע מקומות ואחר כך ניסו להטביע אותו בכנרת.
פגשתי אדם חבול, מבוהל ובעיקר רצוץ וכואב. מפעם לפעם ניכר בו שעוברים בו גלים של כאב. הוא לא מצליח להרדם בלילה… ובכלל, אבל בעיקר הוא יודע שהוא מפחד לצאת מהבית.
"מה עשיתי להם?" הוא שב ושואל מפעם לפעם. אימא שלו ישבה בצד וכעסה נורא ואני הבנתי אותה נורא. ביקשתי ממנו סליחה ואמרתי לו שאני מתבייש כל כך. לפני שהלכתי משם נתתי לו את מס' הטלפון שלי וביקשתי ממנו שבפעם הבאה שהוא רוצה לצאת לכנרת שיתקשר ואני אבוא איתו לכנרת.
אני לא יודע אם אצליח להגן עליו, אבל לפחות לחטוף מכות ביחד איתו אני עדיין יכול.

משה  בילינסון היה עיתונאי ופובליציסט לפני המון שנים. היום הוא בית חולים. אבל פעם כאשר עוד היה כאן בין החיים, הוא הגדיר את המשימה הלאומית המוטלת גם עלינו היום. היו אלה אז ימים של מצוקה קשה ושל ניצול גדול. ימים של ייאוש וחוסר תקווה. ימים ממש כמו הימים האלה שבם אנו נמצאים:

יצאנו לשנות פני העולם, לשים קץ לשעבוד אדם באדם.

מתי נולדנו? בשעה שניצוץ כבוד ראשון הוצת בלב העבד המושפל הראשון נגד משפילו.

אנו לא ננמיך את הדגל עד בוא היום, והיה דגלנו לדגל החברה המשוחררת,

עד יקום האדם במלוא קומתו, ויתגלה לעין-כל כאור הנצחים הצפון בו,

כשדעתו רחבה ולבו טהור וידיו נאמנות וחייו חופש וצדק.

אין לא עבד עברי ולא עבד כנעני, לא כושי ולא סיני.

וכבודו של כל אדם ראש פינה הוא לחברה הנגאלת.

אתם עוד תיראו, בוא יבוא היום ההוא. קריאה כזאת צריכה לצאת מכאן הערב. להאיר את החברה הישראלית באורה של אנושיות ואהבת האדם באשר הוא אדם. צריך לצאת מכאן זוכרים כי גר היינו בארץ מצרים…
 

אחר כך גיל לקח את הגיטרה ושר את אימאג'ן של ג'ון לנון וכל הקהל בחאן הצטרף לשירה, ואז העצרת הגיעה אל קיצה והתחלנו להתפזר.

בדרכי אל המכונית עצר אותי בחור דתי צעיר שנשא ילדה קטנה בזרועותיו. "חכה רגע אני רוצה להגיד לך משהו" אמר בטון נוזף. עצרתי והבטתי אליו הילדה הביטה בי בחזרה, "מה אתם באים להפגין פה? אין לכם מה לעשות? לפני שבוע הייתי בחברון עם חברים והסתובבנו בעיר עד שהגענו למחסום והיה שם שלט גדול שאמר "עצור אין כניסה ליהודים!" אתה מבין, אין כניסה ליהודים. לכו להפגין בחברון, מה זאת אומרת שיש מקומות בארץ ישראל שאין בהם כניסה ליהודים?" תבע את עלבונה של ארץ ישראל בקול נירגן "לכו לשם ותפגינו מה יש לכם לעשות פה".

המשכתי ללכת והרגשתי שיש עוד כל כך הרבה עבודה ושלהתייאש זה אנושי אבל אסור לוותר. אסור לוותר. נירנברג כאן לא תהיה. לא תהיה.

נאיף הייב מטובא זנגריה נושא דברים בעצרת. צילם רן אריאלי

נאיף הייב מטובא זנגריה נושא דברים בעצרת. צילם רן אריאלי

תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם