תרגום לערבית الترجمة للعربية

עוד מעט יפסיק הביוב לזרום בקניון בית הכרם?

هل سيتوقف ضخ المياه العادمة في وادي الشاغور؟

נושא

סיור דוגרינט בעקבות פעילים סביבתיים בבקעת בית הכרם

בבוקר שישי גשום, בעיצומו של מבצע עמוד ענן, וכנגד כל הסיכויים, נקבצו כמה משתתפים לסיור דוגרינט בבקעת בית הכרם. המובילים - עבד נמארנה וברוך קומפנו, פעילים סביבתיים. הסיור מתחיל במראה המדכא של הביוב המקציף בקניון בית הכרם. ברוך מסביר שהקניון הזה היה פעם המסלול המטויל ביותר באזור - פינת חמד של סלעים, מפלים ומים. כל זה השתנה באחת בתחילת שנות ה-90, כאשר הביוב של כפרי בקעת בית הכרם התחיל לעבור למכון הטיהור האזורי, והניקוז של כביש 85 הוסדר. עקב תחזוקה לקויה, המשאבות שהעבירו את הביוב למכון הטיהור קרסו, והביוב החל לזרום בתעלות הניקוז החדשות הישר לקניון. מאז אי אפשר כבר לטייל בנחל. איזה פרדוקס - דווקא ההסדרה הביאה למטרד סביבתי קשה.

טפטופי הגשם שולחים אותנו חזרה למכוניות, לנסיעה אל בית ספר אל סלאם במג'ד אל כרום, שם מצטרפים אלינו פעילים מהכפר ומספרים סיפור מעודד: קואליציה של אירגוני סביבה מהאזור התארגנה להעלות את המודעות לבעיית הביוב הזורם. הקואליציה הקימה ארבעה צוותי פעולה, האחראים על תכנון, הסברה וחינוך, מחאות והפגנות, ובעיית הפסולת. אחרי מאמץ מרוכז של מכתבים לרשויות, הפגנות ופעילות חינוכית - יש פירות! הממשלה הקצתה תקציב לבניית קו ביוב שיוביל את הביוב בכוח המשיכה אל מכון הטיהור. חסל סדר משאבות מתקלקלות. הצפי הוא שבעוד חודשים מספר תיפסק זרימת הביוב, והמטיילים יוכלו לשוב לנחל.בעיית הפסולת עדיין קיימת, ומטרידה מאד את תושבי הכפר, אך גם שם רואים התקדמות.

השיחה מתרחבת וגולשת לנושאים נוספים. שאכר, פנסיונר ממשרד החינוך ומורה לגיאוגרפיה ולימודי הסביבה, מספר לנו שבמג'ד אל כרום מ-1991 לא אישרו בנייה של בתים. יש לפחות אלף בתים ללא רשיון בנייה. בגלל המבנה החמולתי השילטון המקומי אינו מקצועי, והרשות אינה יודעת להתמודד עם המחוז והמדינה. אפילו בית הספר בו אנו יושבים הוא דוגמה: בית ספר יסודי ובו אלף תלמידים, בניגוד לשאיפה לפצל בתי ספר יסודיים גדולים מדי. ויש גם בכפר מאות אקדמאים שחציים לא עובדים במקצוע.

ממג'ד אל כרום אנו נוסעים לדיר אל אסד, שם מספרים לנו על התחלות זעירות של עבודה קהילתית סביבתית. "ראינו בכרמיאל הפרדה ונקיון ונכנס לראש שלנו שנתחיל". אחד התושבים מציג בגאווה קומפוסטר הניצב בחצר ביתו, ועבד מזכיר שהמשפחה גרה בקומה השלישית - ולכן השלכת הפסולת האורגנית לקומפוסטר לא מובנת מאליה. יש הבדלים תרבותיים - למשל בקוראן כתוב שאסור לזרוק אוכל, ואכן לחם לא נזרק לקומפוסטר. הבדל נוסף הוא שבבית משותף בכרמיאל יש ועד בית, המסדיר את הענינים הקשורים לבניין כולו. בכפר, יש לחמולה בתים משותפים וחצר משותפת, וכל משפחה עושה כראות עיניה.

שתי נשים מספרות על מאמצי ההסברה שלקחו על עצמן - דרך הורי הילדים בבית הספר, השכנות, הקשישים... בעל הבית מספר בצער על המזבלה שמחזיקים השכנים, המוצתת מדי פעם ומזהמת את האוויר. אחד מהמשתתפים מספר שנתן דוח לגיסתו על השלכת זבל חוזרת ונשנית במרחב הציבורי המשותף שלהם - "היא שנתיים לא דברה איתי, עכשיו כבר כן, אבל אשפה היא לא זורקת". יש עוד דרך ארוכה והרבה מפגעים - אבל הרחק מעין רואים יש כבר קהילה הולכת וגדלה של פעילים המנסים לשנות את המציאות.

בדרך חזרה עבד אוסף את כתובות המייל של האנשים שהכיר רק היום, כדי להוסיף אותם לרשימת התפוצה, וברוך מסביר שכזה הוא עבד - בעל אנרגיה בלתי נדלית שאינו מפסיק לרגע במאמציו למען המטרה. ברוך עצמו הוא ראש מחלקת איכות הסביבה במועצה אזורית משגב, אך העבודה כאן נעשית בהתנדבות, מתוך הכרה שהסביבה אינה נשמעת לגבולות המוניציפליים. כולנו נושמים אותו האוויר, שותים אותם המים ומטיילים באותם מסלולים. רק שיתוף פעולה ועבודת שטח מתמדת יביאו לשיפור המצב.

 

סיורים בגליל עם דוגרינט 2012-13 - כל הפרטים כאן!

חצר בדיר אל אסד
צילום: סגלית אור

חצר בדיר אל אסד
צילום: סגלית אור
תיוג
ישובים
סיגלית אור سيجليت أور:

חברה בצוות דוגרינט, עובדת בעמותת הגליל לחינוך ערכי.
 


חדוה ליבנת حدفا لفنات:

הכותבת הינה מצוות דוגרינט , עוסקת בחינוך ,שינוי חברתי, והדרכת סיורים חברתיים בגליל


תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם