תרגום לערבית الترجمة للعربية
ענת נחום

תושבת כרמיאל חדשה, סטודנטית שנה שלישית בחוג לשרותי אנוש במכללת עמק יזרעאל.

כל הבלוגים كل المدونات

שוק הדירות בכרמיאל מתחמם

الاسعار في سوق العقارات في كرمئيل تلتهب

ישובים

המחשבה על תשלום למתווך מכעיסה אותי ומתוך זה אני לא מבינה את האנשים שחותמים על חוזה בלעדיות עם חברת תיווך, ובכך מחייבים את הקונים שלהם לשלם למתווך סכומים מופרזים

אני ענת, בת 25 סטודנטית לשירותי אנוש שנה שלישית (ואחרונה). אני מתנסה בארגון דוגרינט במסגרת הפרקטיקום במכללת עמק יזרעאל, זו הפעם הראשונה שאני כותבת, אין לי הרבה ניסיון בתחום. אני מקווה לכתוב על נושאים שיעניינו אנשים רבים ומגוונים ולשתף אתכם בחוויות שאני עוברת כתושבת כרמיאל חדשה. הבלוג שלי ידבר על הנושאים שנוגעים לסטודנטים וזוגות צעירים רבים שנמצאים בתחילת דרכם בחיי המשפחה ובקריירה, וגם כן נושאים שנוגעים לכל תושבי כרמיאל והסביבה.

דבר מעניין שיצא לי להכיר בשבועות האחרונים זה שוק הנדל"ן בכרמיאל ובייחוד בשכונת רמת רבין. אחד הדברים הנוראיים שקרו בשנים האחרונות זה כמויות המתווכים שיש בעיר וברבין בפרט. בעבר אנשים שרצו למכור בית היו צריכים פשוט לתלות שלט מחוץ לבית והיו מגיעים אנשים מעוניינים. היום אני גרה ליד ארבע חברות תיווך  וזה לא הכול, יש עוד הרבה. 

תחילה פרסמתי את הבית שלי באתר  יד2 ומיד הוצפתי טלפונים, אך לא מקונים פוטנציאלים אלא ממתווכים שמעוניינים לבוא ולהחתים אותי על חוזה שמבטיח להם בלעדיות על מכירת ביתי. החוזה מבטיח להם, שכל מי שירכוש את ביתי בין אם הם יביאו אותם לראות את הבית שלי או לא, יצטרך לשלם עמלת תיווך, שני אחוזים מערך הנכס שנמכר.

הבעיה כאן היא במחירי הדירות שזינקו והבתים נמכרים במחירים מופקעים כמעט פי שתיים מערכם המקורי. כלומר המתווכים שבעבר מכרו בתים בשווי ארבע מאות אלף שקלים וקיבלו את העמלה שלהם היום הם רוצים את אותם שני האחוז מתוך בתים שנמכרים למעלה ממיליון שקלים. לדעתי זו חוצפה לדרוש כל כך הרבה עמלה בשוק שקיים בימינו, כאשר אנשים בקושי מצליחים לקבל משכנתא, והם חוסכים שנים ועדיין לוקחים מימון מלא לבית מהבנק. אז הם עוד צריכים עשרים אלף שקלים נוספים כדי לשלם למתווך.

המחשבה על תשלום למתווך מכעיסה אותי ומתוך זה אני לא מבינה את האנשים שחותמים על חוזה בלעדיות עם חברת תיווך, ובכך מחייבים את הקונים שלהם לשלם למתווך סכומים מופרזים, הריי שמעבר לקנייה עצמה וההוצאות של המעבר ואולי שיפוצים של הבית משלמים גם חצי אחוז לעורכי הדין ומשלמים לשמאי שבא לבחון את הבית ועוד ועוד הוצאות שמתלוות לתהליך.
לכן אני מבקשת מכל אחד ואחת מכם שרוצים למכור את הבית שלהם: בבקשה תתחשבו בקונים הפוטנציאלים שלכם ואל תחתמו על בלעדיות. אתם תמכרו גם בלי מתווך, כי מי שרוצה את הבית שלכם ימצא אתכם ואתם יכולים לקבל את הכסף הזה ולא מתווך.

להמשך: למכור ולקנות בכרמיאל בלי מתווך - האמנם?

כרמיאל

فكرة الدفع للوسيط تستفزني جدا وبناء عليه لا افهم الناس الذين يوقعون عقدا حصريا مع شركة وساطة وبذلك يفرض على المشتري دفع مبلغ باهظ للوسيط..

انا عنات، عمري 25 سنه طالبه في السنة الثالثة (والأخيرة) في قسم "للخدمات الإنسانية". أنا أتدرب في موقع دغري نت بإطار التدريب العملي في كلية عيمك يزراعيل. هذه أول تجربه لي بالكتابة، ليس لدي خبره كبيره في هذا المجال. آمل أن اكتب عن مواضيع تهم قسم كبير من الناس، وأشاطركم تجربتي كمقيمه جديده في كرمئيل. في المدونة سوف اكتب عن مواضيع تخص الطلاب والأزواج الشابة في بداية طريقهم العائلية والمهنية، وكذلك قضايا تهم جميع سكان كرمئيل والمنطقه.

شيء مثير للاهتمام واجهناه في الأسابيع الأخيرة هو سوق العقارات في كرميئيل وخاصة في حي رمات رابين. واحدة من الأشياء الفظيعة التي حدثت في السنوات الأخيرة، هي كمية الوسطاء في تلك المدينة وفي حي رابين على وجه الخصوص. في الماضي، كل من اراد بيع منزله كان يعلق اعلان خارج المنزل وكل من يهمه الامر كان يتوجه اليه. أنا أعيش اليوم بالقرب من 4 شركات عقارات وهذا ليس كل شيء، هناك غيرها الكثير.

في البداية نشرت حول رغبتي بيع بيتي في موقع "يد 2" وعلى الفور بدأت بإستقبال المكالمات، ليس من مشترين مباشرين، ولكن من وسطاء يريدون التوقيع على عقد معي يضمن لهم الحصريه على بيع بيتي. العقد يؤمن لهم أن كل من يشترى المنزل سواء هم من جلبوه ان لا، سوف يضطر لدفع رسوم السمسرة، وهو 2% من سعر الممتلكات المباعة.

المشكلة هنا هي أن أسعار المنازل ارتفعت وهي تباع بأسعار باهظة تضاهي مرتين تقريبا قيمتها الأصلية. لهذا فان الوكلاء الذين باعوا بيوت سابقا بقيمة 400000 شيكل، وتلقوا رسوم السمسره الآن يريدون نفس ال 2% من المنازل التي تباع بأكثر من مليون شيكل. أنا أعتقد أنه من الوقاحة المطالبة برسوم باهظة كهذه في أيامنا، فإن الناس بالكاد تتمكن من الحصول على قرض عقاري، ويقومون بادخار المال لسنوات ولا زالوا يأخذون تمويلا كاملا من البنك لشراء منزل وهم بحاجه الى 20000 شيكل إضافية كي يدفعوهم للوكيل العقاري.

مجرد فكرة الدفع لوسيط تغضبني وبهذا انا لا افهم الناس الذين يقومون بالتوقيع على عقد حصري مع شركات العقارات، وبالتالي يجبرون المشترين دفع مبالغ زائدة للوسيط، هذا ولا ننسى انه بالإضافة لسعر البيت نفسه، ونفقات النقل وربما أيضا ترميم البيت، يدفعون أيضا 0.5% للمحامي وللمخمن الذي يفحص البيت والمزيد من النفقات. 

لذلك أنا أطلب منكم جميعا، من الذين يريدون بيع منزلهم: الرجاء مراعاة المشترين وعدم التوقيع على عقد حصري. تستطيعون البيع ايضا دون وسيط، لأن من يريد منزلكم سوف يجدكم.

כרמיאל

תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם