תרגום לערבית الترجمة للعربية

סיכום סיור דוגרינט לנצרת

تلخيص الجولة في الناصرة

נושא

האם סאלי עזאם מובילת הסיור היא קול בלתי נשמע? וחנאן זועאבי, מנהלת סניף עמותת מען בו בקרנו, האם היא קול בלתי נשמע? אותן שמענו בסיור.

 

השנה זהו הסיור הראשון של דוגרינט, אבל זו כבר השנה השנייה לסיורים.

השנה יצרנו מקבץ של סיורים שיראו היבט מקומי חברתי, שיעדיפו לעיתים את הסיפור האישי הסובייקטיבי. רצינו שהסיורים ישתפו את המטיילים בסוגיות המטרידות את המנחים והקשורות לנושא הסיור - גם אם זה בא על חשבון המידע הבסיסי על מקום הסיור.

למה? כי זה יחודו של דוגרינט: הוא שואף לתת במה לקולות הבלתי נשמעים.

האם סאלי עזאם מובילת הסיור היא קול בלתי נשמע? האם חנאן זועאבי, מנהלת סניף עמותת מען בו בקרנו, היא קול בלתי נשמע? אותן שמענו בסיור. מי ששמענו מעט מאד היתה המארחת שלנו שבישלה ארוחה טעימה ל-25 איש והעדיפה להיות מאחורי הסירים מאשר לשתף אותנו בצעדיה הראשונים כיזמית מבשלת. מעניין אם בשנה הבאה, אם נסתובב בנצרת ונגיע לאותה אישה - נפגוש באישה שמעבר להגשה, והיא גם תשוחח עימנו.

אוכל בסיור זו סוגייה מורכבת. ברגע שאנחנו פותחים את הסיור לקהל הרחב ומכריזים שיש גם אוכל זה הופך את הסיור לנגיש פחות, כלכלית: במקום 40 ₪ המחיר עולה ל-90 ₪. לשומרי כשרות בסיור מעין זה אין אפשרות להשתלב. ארוחה גם מוסיפה עוד שעה לסיור – משלוש לארבע שעות.

היתרונות להוספת אוכל רבים: תומכים ביזמית מקומי, מכירים יזמית מקומית, אוכלים אוכל יחודי וטעים. וחשוב עד מאד לקבוצה של אנשים שהיא לא קבוצה מראש אלא אוסף של פרטים - הארוחה מאפשרת היכרות עם השותפים לשולחן באופן נינוח ונוח.

מה "לקחתי" מהסיור?

תובנה שיש מפעלים קטנים של טחינה וחלווה בנצרת כבר קרוב ל-100 שנה, ושיש טחינה שעשוייה מקצח והיא מיוחדת לסוכרתיים וצבעה שחור. נשאתי גם פח טחינה הביתה.

פגשתי את עמותת מען בנצרת. שוחחתי עם שתי פעילות בעמותה וראיתי סרט על נשים ערביות שרוצות עבודה וכל הקשיים הקשורים ביציאה לעבודה. לסרט קוראים:"תראו אותי" ואני חושבת שזה היה גם המוטו של הסיור - תראו... ואני חושבת שאנחנו התבוננו, ראינו, ולקחנו שאלות הביתה. הבנו שצריך לבוא עוד ועוד לנצרת מכל כך הרבה סיבות.

תודה לסאלי עזאם שבשנית מובילה אותנו בהתנדבות, משתפת בסיפור האישי ומאפשרת באמצעותו להכיר זוויות חדשות של נצרת. ותודה לעמותת מען, שתמיד פותחת לנו דלת ולב.

לרשימת הסיורים הבאים המתוכננים השנה, לחצו כאן

לצפיה בסיכום עונת הסיורים הקודמת 2011-12, לחצו כאן.

צילום: שגיא שגיב

هل تعتبر سالي مرشدة الجولة في الناصرة صوتا غير مسموع؟ وحنان زعبي، مديرة فرع جمعية معا التي زرناها، هل تعتبر صوتا غير مسموع؟ لقد سمعنا هذه الاصوا في الجولة..

צילום: שגיא שגיב
תיוג
ישובים
חדוה ליבנת حدفا لفنات:

הכותבת הינה מצוות דוגרינט , עוסקת בחינוך ,שינוי חברתי, והדרכת סיורים חברתיים בגליל


תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם