תרגום לערבית الترجمة للعربية

רמדאן: חודש של תפילה, חברה ותרבות

رمضان.. شهر صلوات، اجتماعيات وثقافة

נושא

רמדאן, חודש הצום של המוסלמים, הגיע. יש לו הרבה מאפיינים דתיים, חברתיים ואף בריאותיים. הכפרים והערים בגליל לובשים חג בחודש זה, במשך 30 יום יש תנועת צריכה, פעילויות והרבה שמחה.

"רמדאן כרים" זוהי הברכה שנהוג להשתמש בה, משמעותה "רמדאן נדיב", בהמשך הכתבה גם נציין למה ואיך.

מהדברים המעניינים ברמדאן, שהוא תלוי בירח מבחינת תחילתו וסיומו, אבל הוא גם תלוי בשמש מבחינת תחילת וסוף כל יום צום, שכן הצום מתחיל לפני הזריחה ומסתיים עם השקיעה.

מידע נוסף ומעניין על רמדאן קשור בארצות השונות, למשל אם רמדאן מגיע בקיץ, ישנן מדינות בצפון כדור הארץ שהשמש בהן לא שוקעת, ובכדי לפתור בעיה זו ולתת למוסלמים שם לשבור צום, הם נוהגים ברמדאן כמנהג הארץ הכי קרובה אליהם ובה שוקעת השמש.

בכל שנה החודש הזה זז 11 יום אחורה (עוד נסביר למה), וזה בא לידי ביטוי במספר השעות שאנשים צמים, לפי שעון הקיץ שעות הצום ארוכות יותר משעון החורף, אך יש בעולם מקום אחד ששעות הצום לא משתנות בו לא בקיץ ולא בחורף, וזו מדינת אוגנדה באפריקה, משום שיום ולילה שווים בה לאורך כל השנה.

בדוגרינט רצינו לציין את החודש המיוחד, ולכן אספנו שאלות, בעיקר של יהודים שרוצים לדעת עוד, וניסינו לספק תשובות.

1 - למה רמדאן זז ולא מגיע באותה תקופה בכל שנה?
מספר ימי שנת הירח הם 354 ימים לעומת 365 ימים של השנה האזרחית. התאריך "ההיג'רי" שלפיו חוגגים המוסלמים את חגיהם מסתמך על תנועת הירח, ולכן החודשים מתחלפים ולא באים באותה עונה כל שנה.

2 - מה הסיבה שיש חודש של צום?
באיסלאם כמו בכל דת מונותיאיסטית יש מצוות צום. והיא קיימת מכמה סיבות: בריאות הגוף, הערכה לטוב שאלוהים נתן לאדם (אדם מעריך משהו כשזה חסר לו, וכאשר אוכל ומים חסרים אדם יעריך יותר את חשיבותם לצורך קיום), להרגיש את כאבם של אנשים שאין להם מספיק אוכל ומים במשך ימי השנה והצורך לעזור להם, הצום מלמד את האדם סבלנות ושליטה ביצריו.
 

3 - מה סדר היום של אנשים ברמדאן?
רמדאן מתחיל השנה בשעה 4 בבוקר, כאשר אנשים מתעוררים לפנות בוקר לאכול ארוחה קלה ואז בשעה שהמואזין קורא לתפילת השחר אנשים מפסיקים לאכול ומתחילים  את יום הצום. במשך היום אנשים עושים את עבודתם כרגיל, ולקראת השקיעה, שהיא כיום בסביבות 8 בערב, ועם קריאת המואזין אנשים אוכלים את האיפטאר (שבירת הצום).

4 - מה התוכן של הרמדאן חוץ מצום?
בנוסף למה שהזכרנו בשאלה קודמת (מספר 2) רמדאן הוא גם הזדמנות לתפילה, לביקור קרובי משפחה, לאסיפה משפחתית יומיומית לאורך חודש (בעידן שבו מרבית בני המשפחה עובדים, ארוחת האיפטאר היא הזדמנות לשבת יחדיו כל בני המשפחה סביב שולחן ולהדגיש את משמעות המשפחה). בהסבר של "צום" מבחינה הלכתית נכתב: אי הכנסת אוכל או נוזל לגוף דרך הפה או הדם, ולכן אנשי דת אסרו גם את העישון.

5 - מה עם ילדים? זקנים? חולים? נשים הרות? מניקות? פועלי בניין?
גם אם הצום הוא אחד מאבני התווך של דת האיסלאם, ישנם אנשים שפטורים ממנו כמו ילדים קטנים שאין ביכולתם לצום, זקנים וחולים, נשים בתקופת מחזור חודשי, הרות, יולדות, מניקות, מי שנוסע 80 ק"מ או יותר. וכל אדם שצום יכול לסכן את חייו.

6 - האם יש דרך לדחות את הצום? איך זה עובד?
האנשים שאינם יכולים לצום מסיבה מוצדקת כל שהיא, יכולים לצום ביום אחר שיבחרו לעצמם. אנשים שלא יכולים לצום בכלל (בשל מחלה כרונית למשל) יכולים לתרום אוכל לנזקקים במהלך חודש רמדאן עצמו, בתנאי שכמות ואיכות האוכל שהם תורמים מתאימה לזה שהם עצמם או בני משפחתם צורכים ולא פחות.

7- איך מחזיקים מעמד כשהצום יוצא בקיץ?
בתחילת חודש רמדאן בכל שנה מספר רב של יועצי תזונה מתגייסים להסביר לאנשים איך עוברים את החודש בשלום, וממליצים על סוגים מסוימים של מאכלים, או על הרגלי אכילה שיעזרו לאדם בצום. בנוסף לכך, וכמו שהזכרנו לעיל, מי שמרגיש חולשה ואי יכולת להמשיך ביום צום רשאי לאכול.

8 - האם רוב המוסלמים בארץ צמים, או רק מי שנחשב "ממש דתי"?
ישנם אנשים שלא נחשבים כדתיים ומקיימים את מצוות הצום, כי רמדאן הפך מחודש עם מאפיינים דתיים בלבד, לחודש עם מאפיינים חברתיים וגם תרבותיים. למשל בארץ (וגם בעולם הערבי) קיימים פסטיבלים רבים בחודש זה ובהם הצגות למבוגרים וילדים, ערבי שירה, ותזמורות.

9 - האם יש הקלות לסטודנטים באוניברסיטאות, חיילים בצבא... כל מיני אנשים שהם חלק ממוסדות המדינה?
הזכרנו כבר שכל אחד יכול להחליט אם לצום או לא, אבל נהוג בהרבה מקומות (גם בארץ) לתת הקלות לצמים. למשל במוסדות המדינה ובמקומות עבודה לא ממשלתיים מפחיתים שעה בכל משמרת לצמים, בבתי הספר מקצרים את השיעורים, עובדי בנקים לא עובדים במשמרת אחר צהריים. כל זה תלוי בהחלטה או הסכמה בין שומרי מצוות צום לבין מעסיקיהם.

10- האם לצום או לא לצום ברמדאן זה נושא שמתבגרים רבים עליו עם ההורים שלהם?
אי אפשר לפסוק שזה נושא מריבה בין מתבגרים להורים, כי אין ביכולת הורה לאסור על ילדיו לאכול, וזוהי אחת המצוות שאדם צריך לקיים אותה באמונה רבה, ואם הוא לא שלם עם קיומה אז עדיף לא לקיימה (ע"פ אמרה של הנביא מוחמד שמשמעותה: אין צורך להפסיק לאכול ולשתות אם אינך מפסיק לעשות מעשים רעים). למרות זאת אין ספק שהורים רבים ידרשו מילדיהם לצום, בעיקר במשפחות דתיות שממילא מגדלות את ילדיהם לכבד מצוות ולקיימן מגיל צעיר.

11 - מה אוכלים אחרי הצום?
אין רשימה של מאכלים שאדם חייב לאכול אחרי הצום, כל אדם בוחר לעצמו את מה שהוא רוצה, אך ישנם מנהגים שהרבה אנשים מאמצים אחרי יום צום כמו לגימת מים לפני כל ארוחה, לאכול תמרים כמנהגו של הנביא מוחמד לפני הארוחה בגלל הערכים התזונתיים של התמר, להתחיל את הארוחה עם מרק שקל מאוד לעיכול, ואחר כך לאכול את המנה העיקרית.

12- מה התוכן של החג שבא בתום חודש הצום? ומה סדר היום בו?
החג של סוף הרמדאן "עיד אלפיטר"  הוא היום שבו מפסיקים לצום, ביום זה אסור לצום, ויש להתחיל את היום קודם כל בארוחת בוקר קלה ואחר כך תפילה ושאר מנהגים חברתיים. החג הזה, שאורכו 3 ימים, הוא חופש שנחשב כמתנה לאנשים אחרי חודש של צום, או כמו שאומרים: זה הפרס שנותנים למי שצם. החג הוא גם הודיה לאלוהים על כך שאנשים הצליחו לקיים מצווה לאורך חודש שלם. ביום החג אנשים נוהגים לאכול ארוחת בוקר משפחתית מוקדמת (בסביבות 6:30 בבוקר), ללבוש בגדים חדשים ולצאת לתפילה במסגד ששם אפשר לפגוש אנשים ולברכם, לצאת לבתי קברות לתפילה למען המתים, לבקר אצל קרובי משפחה ושכנים ולברכם.

 

צילום: Bashar Al-Ba'noon, flickr

رمضان بدأ. وهو شهر حافل بالمميزات الدينية والاجتماعية والصحية ايضا. القرى والمدن العربية في الجليل تحتفل بالشهر الكريم ونلحظ فيها حركة استهلاك نشطة، فعاليات والكثير من الفرح.

צילום: Bashar Al-Ba'noon, flickr
סמאח בסול سماح بصول :

עיתונאית, לשעבר עורכת "דוגרינט" בערבית, רכזת פרויקט עיתונות ערבית בעמותת "איעלאם", תושבת הכפר ריינה שבגליל תחתון. בוגרת אוניברסיטת חיפה בלשון וספרות עברית. סטודנטית לתואר שני בתרבות קולנוע.
לבלוג של סמאח בסול
 
صحافية، محررة "دوغري نت" بالعربية، مركزة مشروع الاعلام العربي في مركز "إعلام"، تسكن في الرينة، حاصلة على اللقب الاول في اللغة والادب العبري. طالبة للقب الثاني في موضوع ثقافة السينما.

 


תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם