פרקטיקום בחוג לשירותי אנוש, מכללת עמק יזרעאל

נושא

תכנית ייחודית למכללה, בה נחשפים הסטודנטים לעולם התעסוקה וצוברים נסיון מעשי ב-130 ארגונים וחברות מהמגזר הציבורי, הפרטי והשלישי. הליבה המשותפת לכולם - המפגש בין האדם לארגון.

תכנית ההכשרה המעשית - הפרקטיקום בחוג לשירותי אנוש, ייחודית למכללה האקדמית עמק יזרעאל ומתבצעת במגוון רחב מאד של ארגונים נותני שירות בהם יש ייצוג לכל המגזרים הפועלים במשק: פרטי, ציבורי ושלישי. בשנה"ל תשע"ב פועלים כ-130 ארגונים במסגרת תכנית ההכשרה המעשית.

בהכשרה המעשית נחשפים הסטודנטים לעולם התעסוקה וצוברים ניסיון מעשי בהדרכה צמודה של מנחים מהחוג לשירותי אנוש ובהנחיה והכוונה של בעלי תפקידים בארגונים בהם הם עובדים.
המסר המרכזי הבא לידי ביטוי בפרקטיקום הוא כי  מעבר לשונות הרבה הקיימת בפעילות הארגונים, ישנה ליבה משותפת לכולם- המפגש בין האדם לארגון.

הניהול הנכון של מפגש זה עומד במרכזה של העשייה המקצועית של איש שירותי אנוש.
ההכשרה נמשכת שנתיים, במהלך שנים ב' ו-ג' ללימודים. כל סטודנט עובד בארגון כ- 120 שעות בכל שנת לימודים (4 שעות בשבוע, במשך כ-30 שבועות). העבודה נעשית בליווי צמוד של מנחים מהחוג במסגרת שיעורים בהם לומדים הסטודנטים חומרים תיאורטיים הקשורים לעבודה בארגון ומנתחים את ההתנסויות שעברו במהלך העבודה תוך למידה הדדית של חברי הקבוצה. ההשתתפות בפרקטיקום מקנה 10 נקודות זכות אקדמאיות (מתוך 120 הנקודות לתואר).

פעילות הסטודנטים בארגונים מגוונת מאד:
בחברות כוח אדם  כמו דנאל, אירון מאזנים, ל.מ-עולם כח אדם או קבוצת מעוף, הסטודנטים מתנסים בעבודת רכז כוח האדם במיון קורות חיים, ביצוע ראיונות עם מועמדים, איתור מועמדים לעבודות והכנתם למקומות התעסוקה.

במפעלים וחברות היי טק כמו חברת התכנה סילברבייט, קבוצת סינאל, פלקסטרוניקס, סטארפלסט או תל בר תעשיות, הסטודנטים פועלים במחלקות כח האדם והלוגיסטיקה ועוסקים בבניית סקרי שביעות רצון לקוחות, בניית מערך הזמנות ובבקרה לאיכות ולמצויינות השירות.
מחלקות כח אדם של בתי חולים (כרמל, בני ציון, בי"ח העמק) ומרפאות "מכבי" מכשירות את הסטודנטים בתהליכי קבלת עובדים חדשים, שימור מתנדבים וסקרים שמטרתם קידום הבריאות ושיפור איכות השירות.

במחלקות הרווחה בעיריית עפולה, מגדל העמק, חיפה וקריית אתא הסטודנטים מרכזים פרויקטים קהילתיים למניעת אלימות נגד קשישים ואנשים עם מוגבלויות, פרויקטים לשעת חירום, מלווים קורסי העצמה ועוסקים בגיוס משאבים ובפיתוח קשרי קהילה.

בעמותות שונות כמו עלם- לנוער בסיכון, צב"ע - לשיוויון הזדמנויות בחינוך, הישגים לפיתוח ההשכלה הגבוהה, ועמותות מאבק כמו: האגודה למלחמה בסרטן, הקואליציה לבריאות הציבור, בטרם לבטיחות ילדים, מרכז סיוע לנפגעות תקיפה מינית  או אישה לאישה למניעת סחר בנשים, סטודנטים עוסקים בריכוז פעילות השיווק וההסברה, אירגון והפקה של ערבי גיבוש, כנסים וימי עיון, מיפוי צרכים, גיוס מתנדבים ועוד.

עמותות כמו איל"ן, אנו"ש או אקי"ם, נהנות לשלב את הסטודנטים בתכניות השיקום השונות, משתפות את הסטודנטים בועדות ההיגוי וישיבות הצוות ומלוות את הסטודנטים בייזום פרויקטים לשיווק, לגיוס תרומות, להקמת קבוצות תמיכה להורים, הוצאת עלונים, ארגון כנסים, ערבי הווי ועוד...

הסוכנות היהודית, ארגונים לפיתוח והעצמת ילדים וצעירים כמו יזמים צעירים, יוניסטרים, אוונגרד ומרכזי הצעירים הפזורים בערים: עפולה, מגדל העמק, נצרת עילית,ק.ים,יקנעם, עכו ומטה-אשר מכשירים את הסטודנטים בתכניות הכוון להכשרה מקצועית, בתכניות חשיפה לעולם היזמות והעסקים ובריכוז פרויקטים למעורבות חברתית.

גם במרכזים לקשיש כמו בתי אבות ומרכזי יום לקשיש הסטודנטים שותפים לפיתוח השירותים לאוכלוסיית הגיל השלישי, הידוק הקשר עם הקהילה, גיוס משאבים וכספים, פיתוח תכניות לבריאות ופעילות גופנית וכן בקרה על תכניות העבודה השנתיות.

בין בוגרי החוג ניתן למצוא את אלו שהשתלבו בתחומי השירותים העסקיים (בנקאות, חברות סלולר, היי-טק וכד'), בתחומי ניהול שירותים חברתיים (ניהול מתנ"סים והקמת יזמויות חברתיות) ובתחומי ניהול משאבי אנוש (הן במגזר הציבורי כגון בבתי חולים וכיוב' והן במגזר העסקי בחברות כוח אדם והשמה למיניהן).

סטודנטים בחוג לשרותי אנוש, שהיו פעילים בדוגרינט במסגרת הפרקטיקום

עפרי בן אדם (תשע"ב)- תושב תל עדשים. סטודנט במכללת יזרעאל בחוג לשרותי אנוש, 
כתב בדוגרינט שני בלוגים :
כביש 73
עפולה, בירת העמק 

אינה קפליוש (תשע"א)- תושבת כרמיאל. הבלוג שכתבה אינה - צעדי הראשונים כפעילה חברתית

ענת נחום (תשע"ג) - תושבת כרמיאל. לבלוג של ענת נחום

קנדלה סויפר (תשע"ג) - תושבת כרמיאל. לבלוג

עמק יזרעאל. צילום: מוחמד מוסא שהואן

עמק יזרעאל. צילום: מוחמד מוסא שהואן
טילדה מלמד:

מרכזת הפרקטיקום בחוג לשרותי אנוש
המכללה האקדמית עמק יזרעאל ע"ש מקס שטרן


עוד במדור חינוך וספורט التعليم والرياضة

תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם