קול רבה - נשים רבות (רבניות) מהצפון

"קול רבה" הוא בלוג של רבות (נשים רבנים) שגרות בצפון. מטרת הבלוג היא להשמיע את קול הרבה באזור הצפון, לשמוע מה רבות באזור חושבות על מגוון נושאים חברתיים היום (ממבט פמניסטי-ליברלי-דתי), ולפרסם באזור הגליל את העובדה שיש רבות בארץ בכלל.

כל הבלוגים كل المدونات

מילים מהן נולדת תפילה

תגיות בלוג
ישובים

פעמים רבות אני נשאלת מהי עבודתה של רבה ליברלית, "זה כמו עבודה של רב? מה את עושה??..."

בכל פעם מחדש אני מוצאת את עצמי מתלבטת כיצד לענות . היום-יום בעבודה? ההכנות? הלימוד? או אולי על  השאיפה לרוח בחיי היום יום? על השאלות על מקומה של השכינה בחיינו? על המפגש עם אנשים שמבקשים ליווי רוחני בצר להם, וחיפוש תשובות למהות חייהם? על ההתחבטויות במשעולי התפילה? על החיפוש אחר משמעות יהודית בחיים?

אולי לספר על העיסוק הצנוע בתיקון עולם, דרך המפגש של מי שנהנים מהשפע ואלה שנהנים פחות? אולי על העיסוק בחינוך עם ילדים צעירים, בנות ובני נוער?  על טקסי חיים כמו בר/בת מצווה, חתונות, בריתות, קבורה? על המאמץ לבנות ולקיים קהילה יהודית מודרנית בישראל? על הניסיון לחבר בין השפה והתרבות היהודית העתיקה לתרבות היהודית ישראלית הנפלאה שנוצרת פה בארץ מאז שנות קיומה?  אכן יש הרבה זוויות דרכן ניתן לתאר את עבודתה של רבה.

הפעם אני בוחרת לספר על אירוע מיוחד שחוויתי, כדרך לתאר את מה שאני עושה.
בשבוע שעבר נסעתי עם חבורת נשים מקהילתי (קהילת "ניגון הלב", נהלל) לסופשבוע לנשים בפנסילבניה, אותו הנחיתי עם עמיתתי הרבה פלישה סול (קהילת בני ישורון BJ ניו יורק). ההכנות לנסיעה היו מרגשות, החל מבגדי הלבן אותם ארזנו כדי ללבוש במהלך השבת ועד קטעי הלימוד, השירה, והניגון אותם הכנו.

החוויה נפתחה בנסיעה מניו יורק לפנסילבניה. אוטובוס מלא ב-80  נשים נרגשות משתי קהילות שונות שאוקינוסים מפרידים בינהם, אך השאלות הרוחניות יהודיות משותפות לכולן. הדרך הירוקה, הנהרות הזורמים, בתי העץ, כל אלה שכל כך שונים מנופי ארצנו בעונה זו, מילאו את הלב בצפייה להתחדשות וזרימה.

מרכז הסמינרים Block&Hexter חיכה לנו בשפע ירוק, אגם נוצץ שקרץ לעברנו ופתח חדרים חמימים עשויים עץ, ואולמות התכנסות פשוטים וביתיים למראה. במשך 3 ימים מילאו קולות תפילה ושיחה של נשים לבושות בלבן את חללי המפגש. נשים שחלקן רהוטות בעברית, וחלקן עם מבטא אמריקאי כבד, נשים שחלקן חשות כבנות בית בתפילה ואחרות מתמודדות בניכור ושאלות רבות, נשים שנולדו למשפחות יהודיות ואחרות שבחרו בדרך זו בגיל מתקדם, נשים מבתים דתיים ונשים מבתים חילונים, צעירות, אמהות, סבתות, רווקות נשואות, גרושות, אלמנות...נשים יהודיות.
במהלך השבת, עצרתי לרגעים להקשיב לפלא הזה, של קולות נשים הנישאים מעלה מעלה בתפילה, בשירה. הצליל, שאינו הדבר הראשון שעולה בדעתינו כשאנו מדמיינים   בית- תפילה יהודי. ההרמוניות, הרכות, הכמיהה שעלתה מקולות אלה הרטיטו את ליבי.

בפרקי הלימוד שבין התפילות, עלו שאלות על דרכנו בתפילה, על מה אנו מתפללות? למי? לאן היינו מבקשות להעלות את תפילותינו? מה חוסם את התפילה שלנו, מה מעכב? שאלות אלה ורבות נוספות העסיקו גם את חכמי הדורות הקודמים ומשמשו לנו   כפלטפורמה לשיח היהודי שלנו. שיחה של דורות יהודיים בת אלפי שנים. הלימוד בחבורות אינטימיות בחנו את הטקסטים העתיקים ואת הטקסטים האנושיים שישבו יחד במעגל, ושבנו אל התפילות ממקום עשיר יותר.

המשורר אברהם חלפי כתב:
"אינני יודע מילים מהן נולדת תפילה/ כל המילים אבדו בקולי  והיו כאילמות אפלה/ אך עדיין רואות עיני זוהר עיניו של ילד/ ועוד רואות עיני כוכב אין דומה לו בזוהר/ ואמהות דאוגות פנים נוהגות אל האור ילדיהם הקטנים/..."

מהן המילים מהן נולדת התפילה? מהם החומרים שבונים את תפילות ליבנו העמוקות? במהלך תפילת השחרית של שבת עצרנו לרגע ארוך את שטף התפילה, והזמנו להזכיר  נשים משמעותיות בחיינו לחדר. החלל התמלא בדמויות מרגשות של סבתות, אמהות, אחיות, חברות, בנות ומורות דרך שחלקן אינן בין החיים אך מהוות חלק בחיינו ובמי שאנו היום. היו שם עיניינים בלתי גמורים, כאבים, סגירות מעגל, תודה , אושר, סליחה...כל החומרים מהן נוצרת תפילה. איני יודעת מילים מהן נולדת תפילה, אך התפילה שעלתה בשבת הזאת מפיהן של נשים מבורכות אלה, הביאה אותי לחוש בכוחה של הבריאה, ביכולת לכוון את עצמנו למקומות רוחניים בחיינו, לייחל להתפלל.

אני מבקשת לחתום במילותיה של אשה מבורכת נוספת, לאה גולדברג, ששוחחה עם אלוהיה והחכם באדם - קהלת, ששאל גם הוא על על מהות החיים בגדולתם ושפלם.
 

למדני, אלהי, ברך והתפלל
על סוד עלה קמל, על נגה פרי בשל,
על החרות הזאת: לראות, לחוש, לנשום,
לדעת, ליחל, להכשל.
למד את שפתותי ברכה ושיר הלל
בהתחדש זמנך עם בקר ועם ליל,
לבל יהיה יומי היום כתמול שלשום,
לבל יהיה עלי יומי הרגל

אז מה אני עושה בתפקידי כרבה?
לפעמים אני שואלת ועוזרת אחרים לשאול מהן המילים והחוויות מהן נולדת תפילה.

חן בן אור צפוני, רבה בקהילת "ניגון הלב"
נהלל, עמק יזרעאל

תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם