בקעת בית הכרם, אוקטובר 2011: הגליל עוד יחייך לכולנו

נושא

התעוררות של פעילות אזרחית משולבת של יהודים וערבים, להצלת אחד המקומות היפים בארץ, שהוא כרגע יותר מדי מזוהם ומסריח

לא פשוטה, בקעת בית הכרם. שנים של הרגלים רעים, שנים של חוסר מעורבות, הזנחה – ואולי אפילו "דווקא לכם, ומה תעשו לי?". והתוצאה - אחד המקומות היפים בארץ הוא, כרגע, יותר מדי מזוהם ומסריח: בבקעת בית הכרם - לכלוך, אשפה, חלקי מכוניות מעורבבות עם מכונות כביסה, וביוב - בנחל שגור. נחל שגור! הייתם מאמינים?

והנה - לאט ומעט, אבל גם יציב ובוטח - יש שינוי. יש מעורבות של האזרחים, ובמשך הזמן, יש לקוות, נראה גם שינוי שאינו דווקא נחלת יחידים. במשך הזמן, גם נתרגל שלא זורקים אשפה רק בגלל שכבר יש שם עוד אשפה. בינתיים, בואו נתבונן באותם משוגעים לדבר. ומסתבר שיש פעילות צומחת: מהילדים – אל המבוגרים. מהאזרחים – אל מוסדות השלטון. מן השורשים אל הצמרת. ו"השלטון", מסתבר, עונה באותה מטבע, מסייע ומשתף פעולה.

וכך כותב ברוך קומפנו, מנהל המחלקה לקיימות וסביבה במועצה האיזורית משגב:
זה לא שהמצב בשטח נהיה יותר טוב, השלכת פסולת נמשכת, שריפות הפסולת הינן דבר שבשגרה, זרימת הביוב נמשכת באופן רצוף בנחל שגור. אם כך למה לכתוב על הנושא? אולי בגלל שהפעילות מלמטה כלפי מעלה מתרחבת ותופסת תאוצה באופן הדרגתי, אולי בגלל שיש צעדים קטנים לכיוון של פתרונות עתידיים.

אז מה חדש?
קורס נאמני ניקיון מתושבי מג'דל כרום בעינה ודיר אל אסד מתקיים השבוע, לקורס נרשמו 37 תושבים רובם ממג'דל כרום. אנחנו פועלים כדי לצרף את נאמני הניקיון לפורום האזרחי.

פעילות משותפת של בתי הספר יסודי אל סלאם ממג'דל כרום ויסודי הר גילון נמשכת והשנה ישודרגו תוכניות הפעילות המשותפת בתכנים רלוונטיים, הפעילות במימון של עמותת אל אמל התקווה בניצוחו של עבד נמארנה.

פעילות הפורום האזרחי נמשכת גם השנה, הפורום מתרחב בהדרגה והופך להיות יותר ויותר שחקן משמעותי ומשפיע. השפעת הפורום הינה גם ברמה המקומית בתוך הישובים וגם כלפי מעלה למחוזות ולממשלה והכנסת. השבוע מתכנס הפורום האזרחי לדיון בנושא השפעת שריפות פסולת עם מומחית בתחום.

צוות התכנון וצוות ההסברה והחינוך של הפורום האזרחי נפגשו וסיכמו על תוכנית הפעילות לשנה הקרובה. הסיכומים יופצו ביומן זה בימים הקרובים.

במג'דל כרום יש לראשונה התעוררות משמעותית של תושבים עקב ריבוי מקרי סרטן, בכוונת הפורום האזרחי להגביר את ההסברה בנושא השפעת שריפת פסולת על תחלואה.

לפני שבוע פתחה קרן אברהם יחד עם מפעם גליל מערבי (משרד הפנים) קורס להעשרת בעלי תפקידים בתחום איכות הסביבה ביישובי הגליל, בקורס זה יקבלו מנהל מחלקות תברואה ואיכות סביבה כלים עדכניים לגיוס תקציבים בתחום אחריותם, שיפור מעמדם המקצועי בתוך הרשות המקומית, עדכוני חקיקה בתחום המיחזור והניקיון, חינוך סביבתי ועוד.

בנושא האכיפה על ידי המשטרה הירוקה עדיין לא חל שיפור ברמת הביצוע. יש רצון טוב של רכז המשטרה הירוקה באזור מישל מור יוסף ושל הפקח האזורי עמרם בר חמא. אני מקווה שאחרי סוכות נצליח ליישם פעולות נקודתיות של אכיפה.

בעניין הביוב של מג'דל כרום בעינה ודיר אל אסד:
הוקם תאגיד ביוב שלוקח את האחריות לטיפול בביוב באזור ואכן יש שיפור משמעותי בטיפול בקווי הביוב ובתחנות הסניקה.
אושר על ידי מינהלת הביוב סכום של מליון לתכנון מפורט של הקו הגרוויטציוני, זו התקדמות רצינית אך ההשפעה בשטח עדיין רחוקה, התכנון עשוי להימשך כשנה לפחות.
בינתיים הביוב או חלקו זורם בנחל לתוך שמורת טבע נחל שגור וצפוי לזרום כך גם בשנתיים הקרובות במקרה הטוב.

שלכם: ברוך קומפנו

תודה לכל השותפים הרבים שבשמם כתבתי

אז למה בכלל התעכבתי על זה?
בטלביזיה, כרגע, מתנגנת לה פרסומת של המשרד לפיתוח הנגב והגליל. אוטופיה: יש בית ספר חדש לרפואה, יש תעסוקה, קהילה, כבישים. יש תכנון, יש משרדי ממשלה שיודעים מה טוב. דבש, לא תיקחו? ומצד שני, מקריאת הכתוב כאן – ועוד כמה דפים באתר המועצה האיזורית משגב – עולה תמונה משמחת הרבה יותר: יש פעילות אזרחית, כי זו הדרך לצמוח. יש פעילות משולבת – יהודים וערבים, כי כולנו שותפים לאותו מרחב, ואם נחלוק באחריות ובעבודה – הגליל יחייך אל כולנו.


 

לכתבות נוספות באתר המועצה האזורית משגב:    כאן
ביוב זורם בנחל שגור

ביוב זורם בנחל שגור
תיוג
ישובים
יעל זילברמן ياعيل زلبرمان:

במקור, אני מירושלים, עבדתי שנים רבות במחקר רפואי באוניברסיטה העברית. עם פרישתי עברנו לחרשים ושם גרנו בשבע השנים האחרונות


תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם