חדוה ליבנת - ראיונות רדיו

חברת קיבוץ תובל, יזמת חברתית, בעלת תואר שני בגיאוגרפיה מאוניברסיטת חיפה, מיוזמי דוגרינט, מו"ל האתר.

כל הבלוגים كل المدونات

גיא טנא- מבקר מוזיקאלי- המוסיקה היא ניחומים או בריחה

תגיות בלוג
ישובים

 

גיא הוא שכן שלי , בחרתי לדבר איתו בעיקר על תחום אחד - עיסוקו כמבקר מוזיקאלי. עבורו ביקורת מוזיקאלית היא עיסוק שני.העיסוק הראשון והעיקרי שלו הוא מורה מחנך. "המילה טנא היא מילה יפה מילה מכילה, שורשית, מאד עברית וזה מה שאני מנסה להיות."

 

לצערו עד סוף שנות ה-80 כל מה שהריח פופלארי, התייחסו אליו בזלזול והנמכה, כל מה שהוא לא מוסיקה קלאסית או מוזיקה עברית לא נחשב. פופ ורוק היה לא רציני , נתפס כסוג של בידור ומוזיקה לא חשובה. המוזיקה שמתפתחת עכשיו היא מוזיקה לשם הנאה ויש מוסיקה שמתפתחת והיא מוזיקה שהאומן כותב ומייחל שיהיו אנשים שיתחברו אליו.

 

אבל עדיין, למשל, במערכת החינוך יעדיפו בשם התרבות להביא מוסיקת משוררים או קלאסית. אבל דיסק רוק אפילו עם אמירה חינוכית לא יכנס למערכת החינוך. ברגע שאתה לומד ומתחנך לאורך קו אחד בלבד בלי לראות את הצדדים, זה פוגע בחינוך. ערך הסובלנות יוכל להלמד רק אם תלמד גם מה זה קיצוניות. לכן אסור לפחדמלהביא את הקיצון לשיעור. ככל שיהיו אנשי חינוך שיגדילו ראש ויכניסו מהמדיה המוסיקאלית כדי להעבירמסר ולא לתת לתלמידים לשמור על אדישותם.

 

בשלוש שנים האחרונות גיא הוא מבקר המוזיקה הישראלית של גלי צה"ל. רוטינה של מבקר היא כזו שאני מקבל דיסקים, שומע אותם, ומבקר, לא את המילים או המנגינה אלא את החוויה. אני מקבל כל שבועיים בין 10-15 דיסקים, אני משתדל להקשיב לכל דיסק לפחות פעם אחת.

 

תפקידי להביא לקהל את ההתחברות שלי לדיסק, מתוך החוויה, אני מאמין שמה שאיכותי הוא איכותי ומה שאיכותי יגע בך, גם אם אתה לאו דווקא אוהב את השיר. המציאות מוכיחה שבפועל אני מעדיף את השיר שנכתב או והולחן ע"י מי ששר אותו.

 

במהלך הראיון ניסיתי להבין קצת יותר במוזיקה, בביקורת של מוזיקה, גיא נתן לי כדוגמא את חווה אלברשטיין . גיא טען שחווה היתה הסמל לאמצע הדרך המוסיקאלית והמחשבתית, משהו שלא מתריס בשום פנים, חווה ייצגה משהו שלממסד היה קל להתחבר אליו. מאמצע שנות השמונים החלה לעסוק בנושאים חברתיים, והפכה להיות יוצרת אישית. החזרה בתשובה היא בכך שהיא אומנית שלא מתפשרת על האומנות, יודעים לאן היא שייכת פוליטית, ובהופעה שלה היא שרה מה שהיא רוצה.

 

שאלתי :"האם לזמרים גברים יותר קל להיות מוחים" ? שאלה טובה גיא אומר, אבל תשובה לא קבלתי.

 

כל הנושא של הקיפוח הזמר המזרחי / הים תיכוני הוא נושא שאין לי כלים להתייחס אליו בגלל שאני רק פעם בשבועיים ברדיו. דווקא את התוכנית של גיא נאלצתי לערוך, כי השיחה עימו גלשה ממש מעבר לזמן. מי שנפגע מהעריכה הם השירים היחודיים שהביא עימו.

 

מוזמנים לשמוע את התוכנית, שלכאורה הייתה מוזיקאלית אבל היתה מורכבת מהרבה מחשבה, שיחה מעמיקה, שלי עשתה טעם של עוד. לי זה לא בעיה, שיש לי רצון לשמוע עוד, אני אפגוש אותו על השביל, ואתם?

 

אתם מוזמנים לשמוע אותו בגלי צהל וכמובן כאן בראיון

 

 
 

תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם