משה קסירר - הדרך הביתה

נושא

יש אמנים. ויש אמנים שבאמנות שלהם יש רבדים.
משה קסירר הוא מהסוג השני, אמן שעסוק בלכידת תמונות מהווי הגליל והזיתים, או יותר נכון לומר בסצנות זיתים. הוא מעמיד אותם, קודם לפני המצלמה ואחר כך, בתהליך של פירוק והרכבה במחשב ולבסוף בעבודת חומר (שמן) על הבד

משה מודע מאד למקום שלו ולדמיון שיש בין עבודותיו לעבודות של יוצרים קודמים, עד כדי כך שהוא יוצר הומאג' לראובן רובין בציורו "ראש השנה תשס"ח", המחזיר את הצופה לציורו של רובין "רימונים על חלוני" משנות השבעים. כן הוא יוצר דיאלוג או רב-שיח עם הזיתים שצייר ואן גוך בסנט ראמי ב-1889. קסירר, לעומת ואן גוך, מדגיש את האור ואת החום שחודר לאדמה ונפלט ממנה, מהווה מקור חיות ישראלי לזיתים.
הרבדים בציורים הם קודם כל השכבות, שנעשות מתוך כבוד לחומר והופכות את היצירה לעשירה, רבת פנים ומשתנה. ריבוי השכבות או הרבדים גורם לציור להראות מואר מבפנים, מרצד וחי. את הציורים של קסירר צריך לראות באמת, כי הרב-ממדיות שלהם, הפורצת מהבד, לא עוברת לדו-מימד.
אבל הרבדים הם לא רק בשכבות הצבע. יש גם רבדים מבחינת המשמעות, זו הנראית לעין וזו הנסתרת, משמעות שמתקבלת מהסתכלות על ציור אחד ואחרת מהתבוננות במכלול.
כאמור הנושא המרכזי הוא עצי הזיתים. סולם מיותם מחזיר אותנו ל"הסולם" מהמסורת היהודית, זה מחלום יעקב. הסולם והגדי נמצאים בעבודותיו של מרק שאגאל, המטעין את יצירותיו בפירושים יהודיים. קסירר בחר לקרוא לציור הגדי "עשה שלום במרומיו", ובהכירנו את תפקיד השה כשעיר לעזאזל נשאלת כמובן השאלה - מי הוא השעיר שעוד נצטרך להקריב כדי לזכות בשלום הנכסף?.
אופניים על עץ מעוררים שאלה: אמור לי של מי האופניים ואומר לך של מי העץ. בהכירנו את המציאות המקומית, וביודענו שאופניים הם כלי תחבורה נפוץ בקרב היהודים בגליל אך לא קרב הערבים, המזוהים בדרך כלל עם הזית, נהיר לנו שזה הוא זית יהודי.
ההסתכלות על הזית מתוך זהות והגדרה תעזור לנו להגדיר מחדש את החקלאי שנראה ערבי, אך קסירר מקפיד לחבוש לראשו כובע טמבל כחול. האם הוא רוצה לומר לנו שעובדי האדמה הערבים הם החלוצים האמיתיים ? הנוכחיים ? ושכפועל יוצא מכך איבדו היהודים עניין בזית, באדמה ובמולדת ?
התערוכה מוצגת עד סוף החודש בגלריה לאמנות במכללת אורט בראודה בכרמיאל, ותיפתח בקרוב, בשינויים קלים, בגלריה במחניים. כדאי לעקוב.

שושי נורמן شوشي نورمان:

אוצרת. אמנות עם דיאלוג.


תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם