חדוה ליבנת - ראיונות רדיו

חברת קיבוץ תובל, יזמת חברתית, בעלת תואר שני בגיאוגרפיה מאוניברסיטת חיפה, מיוזמי דוגרינט, מו"ל האתר.

כל הבלוגים كل المدونات

ראיון עם מוקי גרוס - אקולוגיה, אבולוציה, גנטיקה

תגיות בלוג
ישובים

את מוקי פגשתי מעט, תמיד סביב מקומות של עשייה חברתית. הזמנתי אותה לראיון ברדיו כדי לפרגן ליום עיון שהיא שותפה מובילה בו במכללת אורנים. בינתיים יום העיון כבר התקיים אבל הנושאים אקטואליים מתמיד.

מוקי תושבת הגליל כ-20 שנה, ילידת ירושלים, נדדה בארץ. למדה באורנים תואר ראשון ובאוניברסיטת ת"א תואר שני בהנדסה גנטית ותואר שלישי בנושא מדעי הצמח. הכל קשור בטבע, "מה שמעניין אותי זה אקולוגיה, אבולוציה, גנטיקה."

היום היא מלמדת באורנים, אבל לא רק מלמדת ולא רק באורנים, היא מנהלת את הגן הבוטני באורנים. בגן יש לא רק צמחים, גם בעלי חיים. אחת הפעילות המרתקות היא טיבוע ציפורים, פעילות הפתוחה לקהל הרחב (כל שבת אחרונה בחודש).

היא עצמה אם הייתה צריכה להיות חיה, הייתה בוחרת להיות ציפור קטנה ושקטה, העיקר לעוף.

גן בוטני הופך לטוב כשהוא מושקע פיזית ומחשבתית. הצלחה של גן בוטני נבדקת ע"פ מטרתו, למשל, אם המטרה היא שימור מינים, אז שיהיו הרבה מינים. באורנים הגן חינוכי ונבדק ע"פ כמה מגוון רעיונות ונושאים שאפשר ללמד ולכמה אנשים הוא נחשף. למשל, יש באורנים קורס ש80% ממנו מבוצע בגן. הגן הוא גם גן "מקלט" למינים מגיעים, גם מינים בסכנת הכחדה.

מוקי פעילה בעמותה שגם הובילה את יום העיון הראשון של ה"עמותה לכלכלה בת קיימא" שהתקיים לאחרונה.

כשאני שואלת אותה למה צריך לשמור על כל "חפרית", "דמומית, ו"חידקית, היא אומרת : " הטבע נותן לנו שרותים שאנחנו לא סופרים אותם. אני מקבלת שרות מהטבע ולא משלמת עליו אגורה. בזה שאם אתה פוגע בטבע , אתה פוגע בעצמך. אם הבן אדם לא היה קיים לא היו חיות פולשות, לא היו מיחסים התנהגויות "אנושיות" לבעלי חיים".

מוקי מגלה לי שהמדוזות הגיעו בעקבות חפירת תעלת סואץ, ואני כנפגעת מדוזות סדרתית חושבת שאולי היינו בעצם צריכים לשתף פעולה עם נאצר שסגר את תעלת סואץ ואז לא היו לנו מדוזות.

הכנס הראשון לכלכלה בת קיימא חבר לוועד המנהל של עמותה לכלכלה בת קיימא, עמותה ארצית שמטרתה ללמוד את התאוריה של כלכלה בת קיימא ולהפיצה בישראל.

הכלכלה הקלאסית היא מערכת סגורה שהכל נע סביבה והכלכלה בת הקיימא רואה את עצמה כתת סעיף במערכת האקולוגית. לא יהיה משחק של הון ושלטון אם תהייה כלכלה בת קיימא. מודדים הצלחה בצמיחה למרות שהצמיחה היא לא שלי אלא של מדינתי והכל נמדד בכסף.  צריך לזכור שאנחנו חיים בעולם שמשאביו מוגבלים והקריאה לצמיחה היא לעיתים אנטי תזה למוגבלות המשאבים.

יותר פירוט על הכלכלה הבת קיימא וטביעת הרגל האקולוגית וכמובן עוד שירים ישראליים בכיף:

 pod.icast.co.il/3d618ac1-4073-41e2-bb23-418b98cc77c7.icast.mp3

kalkala.jpg

kalkala.jpg

תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם