תרגום לערבית الترجمة للعربية

פטמה שנאן, אמנית מג'וליס מציגה תערוכת יחיד

فاطمة شنان من جولس في اول معرض فني فردي

נושא

התערוכה "ארגמן" מוצגת בגלריה לאמנות במרכז ההנצחה בקרית טבעון. פטמה שנאן סיימה בהצטיינות לימודי אמנות במכללת אורנים.

 
פטמה שנאן סיימה ב-2010 בהצטיינות לימודי תואר ראשון במכון לאמנות במכללת אורנים. כפרס על הישגיה הלימודיים, היא קיבלה הזדמנות להציג תערוכת יחיד ראשונה בגלריה לאמנות במרכז ההנצחה בקריית טבעון.למרות גילה הצעיר (בת 25), הספיקה שנאן להציג את עבודותיה במספר תערוכות קבוצתיות.
 
בתערוכה ארגמן שבגלריה בטבעון, מציגה פטמה שנאן 15 ציורי שמן על בד, אשר צוירו בטכניקה פיגורטיבית של ציור מתוך התבוננות. העבודות לוקחות את הצופים למעין סיור יומי שטוף שמש בסמטאות כפר הולדתה, ג'וליס, אשר בגליל העליון, בו היא מתגוררת עד היום. ברוב הציורים מופיעים שטיחים צבעוניים מסורתיים. חלקם ממוקמים במקומם הטבעי, בתוך הבית, ואחרים תלויים במרפסת, כאילו לאוורור, ומעטרים את בתי השכונה.
 
באומץ נדיר ויוצא דופן, מפנה שנאן את ההתבוננות, כמו אזמל מנתחים, פנימה אל החברה בה היא חיה. היא משתמשת בטקס אוורור השטיחים כמטפורה על חשיפה לאור של הנושאים הנמצאים במצב של הדחקה וחוסר מודעות. היא מביאה למרכז הבמה את יחסי השליטה של הגבר באישה, וההתערבות הקשה של החברה בחיי הפרט.
 
"העבודות שלי מתעסקות בדיכוי של הפרט ובמיוחד של האישה בחברה הפטריארכאלית, הערבית והדרוזית בה אני חיה, ובמזרח התיכון בכלל. מגדלים אותנו כדי שנמשיך את המסורת, נמלא את הציפיות של החברה. זה נכון לגבי הצעירים כולם אבל במיוחד סובלות מכך הנשים. החברה שולטת באישה באמצעות לחצים חברתיים ומסורת, ולא מתייחסת אליה כאל אדם חושב בעל זכות בחירה".
 
ש. צעירים רבים יוצאים היום לרחובות לדרוש שינוי. מה דעתך על המהפכות החברתיות בעולם הערבי שסביבנו?
שנאן: "מה שקרה בטוניס ובמצרים הפתיע אותי מאד. צעירים, נשים, ילדים, כולם יצאו החוצה ואמרו את האמת בלי פחד. סוף סוף קרה מה שהיה צריך לקרות מזמן, שאנשים, ובמיוחד הצעירים, יתגברו על מחסום הפחד ויגידו מה שיש להם להגיד. זה המצב שאני רוצה שיהיה כאן, בחברה שלנו, שאנשים יוכלו להגיד בלי פחד מה שהם חושבים."
 
 
 
צעירים ערבים בישראל, חיים בקונפליקט מתמיד, ומיטלטלים בין החופש והעצמאות שפותחים עבורם האינטרנט והרשתות החברתיות, לבין הקודים הפנימיים הדכאניים של החברה המסורתית וההזדהות השבטית והמשפחתית. מצד אחד הם נדרשים לציית להורים ולמבוגרים בעלי התפישה השמרנית, ומצד שני, כמו כל הצעירים בעולם, הם מחפשים הגשמה עצמית ועצמאות. האביב הערבי, שהבליט את תפקידם של הצעירים בעיצוב החברה, מוכיח שאנחנו כבר בעיצומו של תהליך של שינוי, שלא יפסח מן הסתם על פטמה שנאן וחבריה.
 
 
-
עבודה של פטמה שנאן, אמנית מהכפר ג'וליס
פטמה שנאן, מתוך הסדרה קלאס, 120/80 ס"מ, שמן על בד, 2010

يقام المعرض في جاليري طبعون.ز فاطمة انهت دراسة الفنون بامتياز من كلية اورانيم..

فاطمة شنان انهت في العام 2010، بامتيازن دراستها للقب الاول في قسم الفنون بكلية اورانيم. تقديرا لها على تحصيلها الدراسي حصلت على فرصة افتتاح معرض فني فردي في جاليري الفنون في طبعونن على الرغم من جيلها (25 عاما9 تمكنت فاطمة من عرض اعمالها في عدة معارض جماعية. في معرضها "ارجمان - ارجوان" تعرض فاطمة 15 لوحة زيتية على القماش، وقد تم رسم هذه اللوحات بتقنية الرسم خلال التأمل. اللوحات تاخذ المشاهد الى جولة في حارات وزقاقات جولس الواقعة في الجليل الاعلى، حيث تسكن فاطمة.

للمزيد عن فاطمة في هذا المقال 

עבודה של פטמה שנאן, אמנית מהכפר ג'וליס
פטמה שנאן, מתוך הסדרה קלאס, 120/80 ס"מ, שמן על בד, 2010

תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם