חדוה ליבנת - ראיונות רדיו

חברת קיבוץ תובל, יזמת חברתית, בעלת תואר שני בגיאוגרפיה מאוניברסיטת חיפה, מיוזמי דוגרינט, מו"ל האתר.

כל הבלוגים كل المدونات

ראיון עם שבתאי שירן ממורשת

תגיות בלוג
ישובים

 

את שבתאי שירן אני מכירה קצת, שכנים גאוגרפית - שנינו מאזור משגב, אני מתובל, הוא ממורשת הישוב הדתי שבאזור. שנינו מובילים קבוצות ברחבי הגליל, אבל באים ממקומות שונים בקשת הפוליטית.
חשובה היה לי לתת במה ברדיו לשבתאי, גם בגלל הערכתי אליו כאדם מעניין ובעל חוש הומור, גם רציתי לבדוק איך אני מתמודדת עם אדם פרגמטי שלא רגיל כמעט לדבר אישית וחושב מאד אחרת ממני .
השוני בינינו בא לידי ביטוי לדוגמא בשאלה: איך כל אחד מאיתנו מדריך בכפר כאוכב אל היג'ה, הכפר הצמוד למורשת. שבתאי בהדרכה בכאוכב רואה ומביא את המחלוקות בין יהדות, איסלאם ונצרות ואני את הצימרים והמדרכות המשולבות, שתי דוגמאות לקוריוזים בהדרכה אבל שמאחוריהם מסתתרות תפיסות עולם שונות.
שבתאי מגדיר את עצמו כדתי לאומי, מאד לאומי: "בהגדרות המקובלות אני קצת יותר ימינה בגרוש מגוש קטיף ". הוא בחר להיות פעיל במפלגת הליכוד כי הרגיש שבה הוא יכול להשפיע , זו החלטה ברמה הפרגמטית. אחרי 31 שנה כמהנדס אלקטרוניקה ברפאל הוא יצא לפנסיה והחל להיות מורה דרך, בין היתר כי בעקבות ההתנתקות, או הגירוש מגוש קטיף (תלוי את מי שואלים) הוא הבין שמה שצריך עכשיו זה לחבר בין תושבי הארץ היהודים לארץ עצמה ולהיסטוריה שלה.
היו נושאים שהוא לא רצה להתפלמס עליהם , כנראה שזה שייך לפרגמטיות שבו , "למי יועיל הויכוח?". הוא גם מתעלם משאלת היחסים עם הערבים שגרים בשטחים או ביהודה ושומרון (תלוי את מי שואלים) כי מבחינתו מטרת הציונות זה התישבות בארץ ישראל.
היה לי קשה להאזין, לא למה שאמר, אלא לכך שבחר לא להתייחס לנושא היחסים עם הערבים בשטחים. בעיקר בגלל שהרגשתי, שבכך שהוא לא מדבר עליהם הוא לא "סופר אותם".
המקום שבו היו הכי הרבה ניואנסים לקולו, במקום שהיה הכי רגיש, היה כשדברנו על הפינוי /גירוש : "עד היום , 6 שנים אחרי , אני כואב את התהליך הזה". גם המחיר ששלם בנו בגלל "כיבוד הורים", שעזב את הצבא בגלל אביו ואמר למג"ד שלו "אם אני ממשיך לשרת אבא זורק אותי מהבית".
גם בנושא הזה אני רואה את ההבדלים בנינו במשמעות של כיבוד הורים, וחושבת לעצמי שהמושג הזה עבורי הוא מושג שלא בדקתי עדיין, לא כבת ולא כאמא.
סיום הראיון מרעיד רגשות ,"תפילת העני" - הקלטה חיה של תפילת הבנות בבית כנסת בגוש קטיף בעת פינויין.
דווקא בגלל השוני ביני לבין שבתאי אני חושבת שהראיון חשוב. אני הקשבתי, מניחה שגם הוא ותודה למשה קסטוריאנו מרדיו אורנים שנשא בנטל עימי.
לחצו להאזנה לראיון :

תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם