תרגום לערבית الترجمة للعربية
נעים ח'יר
מנחה קבוצות, וסטודנט לתואר שני בהנחיית קבוצות באוניברסיטת חיפה,
בנוסף עוסק בכתיבה, תרגום ובימוי קולנוע דוקומנטרי.

כל הבלוגים كل المدونات

כשחברה כואבת העסקים פורחים

عندما يتالم المجتمع تزدهر الاعمال 17.4.11

היום בשיחת חולין עם עמיתתי לעבודה , דיברנו על מצב הרפואה בארץ ועל השביתה של הרופאים. והיא דיברה על זה שהרפואה הפרטית הצילה את חייה לאחר שקיצור התור – שהיה אמור לקחת הרבה זמן בבי"ח - היה ממש לטובתה. אבל היא שילמה המון כסף, סכום שהגיע למאות אלפים.

באותה שיחה, שמחתי הייתה מהולה בעצב מסוים. שמחתי שהיא בריאה ושהכל עבר בסדר. הייתי עצוב מהמחשבה על כל אותם אנשים שאינם יכולים לעשות את הניתוח הזה דרך הרפואה הפרטית , כי הם תקועים עדיין שם, בחיפוש כסף לדברים יסודיים. בצער רב מדינת ישראל מודיעה על מותה הטרגי של המערכת החברתית . הרפואה הולכת בעקבות העבודה הסוציאלית ובעקבות מערך הכבאות והמשטרה , וסופה למצוא את עצמה מנוהלת על ידי קונצרנים משומנים של חברות גדולות ואנשי ממון המקורבים לאי אלו פוליטיקאים. האוצר בראשות השר שטייניץ ותחת עינו הפקוחה של ראש הממשלה נתניהו, חושבים על כסף. הפרטה טובה להם, טובה לאלה שתומכים בהם, וטובה לעשירון העליון. וכל השאר , שילכו לחפש את אלוהים שלהם אולי בשוודיה או בנורווגיה, כי הוא נמצא שם ולא בחלקה הקדושה של המזרח התיכון.

המאבק של העובדים הסוציאליים ושל הרופאים אינו רק מאבק בשל משכורת, אלא מאבק למען אחרוני האבירים שנשארו לצד הציבור. הרפואה הפרטית כפי שהוצע צריכה לעבור לבתי החולים, וככה אפשר לאזן בין הצורך ברפואה פרטית בין השמירה על הבריאות הציבורית . השאלה אם בעלי הממון ואלה שבשלטון, ירצו את זה. לטעמי זה לא יקרה, מה אתם חושבים?

capitalism.jpg

خلال حديث مع زميلتي بالعمل, تناولنا موضوع الطب في البلاد وإضراب الأطباء. وحدثتني عن أن الطب الخاص كان قد أنقذ حياتها بعد أن قصر موعد العملية التي كان من المفروض أن تأخذ وقتا طويلا في المستشفى,ولكنها دفعت مبلغا باهظا ثمنا للعملية يصل الى مئات الالاف وعندما كنت استمع الى حديثها شعرت بفرحة يشوبها الحزن, فرحة لسلامتها وحزن لكل هؤلاء الذين لا يستطيعون ان يعالجوا أنفسهم عن طريق طبيب خاص لانهم يريدون ان يصرفوا نقودهم على الأشياء الأساسية المهمة لحياتهم. للأسف الشديد فان دولة إسرائيل اعلنت موت النظام الاجتماعي.. الطب والعمل الاجتماعي والاطفائية والشرطة.كل هذه الأنظمة ستجد نفسها مدارة على أيدي شركات ضخمة ورجال أعمال كبار ومقربون لرجال السياسة . وزارة الاقتصاد تحت إدارة شطينيتس وتحت مراقبة رئيس الحكومة نتنياهو . تفكر فقط بالنقود والمصالح. الخصخصة جيدة لهم , ولكل من يدعمهم , وهي جيدة للأغنياء. الفقراء ومن بقى , ليذهبوا للبحث عن ألهتهم في السويد ربما أو في النرويج , فهي تتواجد هناك وليست في رحاب الشرق الأوسط المقدسة. نضال العمال الاجتماعيين والأطباء ليس نضالا لمعاش اكبر , إنما هو نضال أخر الفرسان الذين بقوا بجانب الجمهور. الطب الخاص يجب أن يكون في المستشفيات , وهكذا يحصل توازن معين بين الحفاظ على الطب العام والحاجة الى الخاص . السؤال إذا كان رجال السلطة ورجال الأعمال يريدون ذلك. حسب رأيي ذلك لن يحصل , وانتم ماذا تعتقدون ؟

capitalism.jpg

תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם