חדוה ליבנת - ראיונות רדיו

חברת קיבוץ תובל, יזמת חברתית, בעלת תואר שני בגיאוגרפיה מאוניברסיטת חיפה, מיוזמי דוגרינט, מו"ל האתר.

כל הבלוגים كل المدونات

"החנות למשמעות", ראיון עם קרוליין ורז

תגיות בלוג
ישובים

 

עוד הקלטה, עוד תוכנית, עוד התגברות על בעיות טכניות, אני בדרך האיטית, הנכונה. כדי להקל עלי אני עדיין ממשיכה להביא לראיון ברדיו אנשים שאני מכירה טוב, אוהבת ומעריכה את מה שהם עושים.

להיות בתפקיד המראיינת, עבורי זה שינוי מרענן להיות במקום של  המכילה, הנחמדה, והמאפשרת, לתמוך ולהסכים לתוכן ולפחד רק מהטכנולוגיה של השידור.  מעניין מה יהיה כשהטכנולוגיה ברדיו תהפוך עבורי piece of cake"", האם אז יתחילו להגיע לרדיו מרואיינים שיגרמו לי לחדד את תפיסת עולמי?  אתם מוזמנים לאתגר, להציע שאראיין אתכם, הקריטריון לקבלה הוא גיאוגרפי- תושבים מהצפון, עוד נסיון לתת במה לקולות שנשמעים פחות בציבוריות הישראלית.

 

הפעם ראיינתי את קרוליין מרסר ורז דובו מ"החנות למשמעות".

את קרוליין אני מכירה כבר הרבה שנים, אותו מספר שנים בערך אנחנו שכנות וחברות.

בהתחלה היא היתה עבורי אישה שעלתה מאנגליה, מתמודדת עם כל מה שמזמן המעבר מארץ קרה לארץ חמה. לפני כשנתיים היא נכנסה במלוא המרץ לפרויקט חדש, החנות למשמעות- חנות שהוקמה ע"י עמותת כיוונים, עמותה ששמה לעצמה מטרה לקדם צעירים עם צרכים מיוחדים ע"י מגוון רחב של פעולות. שהחנות היא אחת מהן.

 

החנות היא ייחודית, מפעילים אותה צעירים עם צרכים מיוחדים פיזיים (מחלות תורשתיות , CP) ולקויות חושיות (עיוורון , חירשות ). צעירים שלמדו בחינוך הרגיל וכשסיימו את בית הספר עמדה בפניהם בעיה לגבי המשך הדרך. השרות בצבא לא היה פתוח עבורם, וההישארות בבית גרמה לבידודם. בחנות, (הנתמכת בעיקר ע"י הביטוח הלאומי) הצעירים עוברים קורס תיאורטי ומעשי באומנות ומיומנות המכירה ורוכשים מקצוע וניסיון.

 

החנות הוקמה בעכו בשל היותה עיר תיירות, רב תרבותית, וכמו שקרוליין אומרת "העיר פשוט מתאימה לאג'נדה שלנו". גם כי המשתתפים בהכשרה מגיעים מאזור עכו, נהרייה, והקריות.

להקים חנות בעכו זו משימה מרתקת, אחת הערים הכי פחות מונגשות שאני מכירה, ולחשוב שכל מי שעובד בחנות למשמעות הוא/היא עם איזו שהיא בעיית נגישות, וזו בעיה רצינית. עם זאת, קרוליין מספרת ששתי החנויות הסמוכות לחנות למשמעות, ברגע שהבינו את הצרכים המיוחדים  של הקהל, בנו רמפה בכניסה לחנויות שלהם. וזו רק אחת הדוגמאות לסיוע, שהחנות מקבלת מהסביבה הקרובה.

 

את ההצלחה בחנות מודדים בשתי דרכים, הדרך המיידית הכלכלית והדרך הארוכה יותר ובעיני החשובה יותר, היא יכולת הצעירים להשתלב בעולם העבודה הרגיל.

 

רז דובו שהתראיינה גם היא אמרה בראיון בין השאר שהיא גילתה שהיא בעלת צרכים מיוחדים רק כשסיימה תיכון רגיל וצה"ל ויתר על שירותיה , רז סובלת מCP- קל או כפי שהיא מגדירה ה CPהוא "סוג של" חבר קרוב ". רז עברה את מסלול העמותה וההכשרה וגילתה שהעולם בחוץ הוא לא ממש פתוח לקבל אנשים עם צרכים מיוחדים, היא תולה זאת בקושי למצוא עבודה בצפון בכלל, אבל לא מכחישה שהמעסיקים גם נרתעים להעסיק מישהו עם מגבלה.

אני מודיעה לכם, שההפסד הוא שלהם. אבל זה כנראה לא מספיק, אשמח אם דוגרינט יהפוך למקור מידע מפרגן לבעלי עסקים וארגונים, שפותחים דלת ולב ומעסיקים גם אנשים בעלי צרכים מיוחדים. אם תפרגנו לאותם אלה שמעסיקים נשמח לתת להם במה בדוגרינט.

 

ולחנות תלכו בכל מקרה כי היא פשוט מקסימה.

אתם מוזמנים גם להקשיב לראיון בתוכנית הרדיו, אני יצאתי אופטימית. האזנה נעימה 

להאזנה:

www.icast.co.il/PlayerWin.aspx

 

התוכנית הוקלטה ושודרה ברדיו 106 באורנים ב23/03/11

 

כתבות נוספות שהופיעו בדוגרינט עם פתיחת החנות:

 

http://dugrinet.co.il/3916/story/2009/june/01

 

 

 dugrinet.co.il/3916/story/2009/june/01
 

ulpan oranim.jpg

ulpan oranim.jpg

תגובות

יופי של ראיון

הקשבתי לכל מלה ומלה ונהניתי מכל רגע. יישר כח לכל העוסקים במלאכה.

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם