קולך צפונית - פרשת השבוע

קולך צפונית פועלת באיזור הגליל להעלאת המודעות ופיתוח שיח ציבורי בנושא מקומה של האשה הדתית במרחב הציבורי והפרטי. אנו שואפות להוות קהילה הנותנת מענה לשאלות מעשיות בנושא מקומן של נשים בחיים הדתיים, שבה מתקיים שוויון מגדרי בטקסי מעגל החיים והחגים היהודיים. *מדי שבועיים נפרסם טור על פרשת השבוע שיכּתב ע"י אחת מחברות העמותה. קולך צפונית בפייסבוק http://kolechtzfonit.wordpress.com

כל הבלוגים كل المدونات

זֹאת תּוֹרַת הַיּולֶדֶת - לפרשת תזריע 31.3.11

 
זֹאת תּוֹרַת הַיּולֶדֶת - לפרשת תזריע
פרשת "תזריע" קרויה על שם המילה המשמעותית הראשונה בפרשה: "אשה כיתזריע". השימוש במילה "תזריע" מעורר תהיות. האם השימוש בשורש "זרע" כאןהוא במובן פעיל או סביל? לכאורה פעיל, אבל זהו שימוש יוצא דופן, שכן לרובכשמדובר במערכת הרבייה הגבר הוא הזורע (או המזריע) ולא האשה. אבל כאןדווקא: "אשה כי תזריע".
כשאנחנו ממשיכים וקוראים את תיאור האשה היולדת בולט גם בהמשך השימושבמילים עם הטיה פעילה, גם כשמדובר במעשים שהאשה עושה וגם כשמדובר במעשיםשהיא נמנעת מהם: "וטמאה... תשב... לא תיגע... לא תבוא... תלד...". ברורלנו כי האשה היא היולדת בפועל, אך כאן היא מתוארת כפעילה גם בכל הקשורליצירת ההריון ובכל הקשור לבחירת קרבן והבאתו אחרי הלידה. למרות שברובםהגדול של המקרים לא האשה היא שעמדה בראש משק הבית, כאן נאמר בהקשר שלהקרבן המוקרב לאחר לידה: וּבִמְלֹאת יְמֵי טָהֳרָהּ, לְבֵן אוֹ לְבַת, תָּבִיא כֶּבֶשׂבֶּן-שְׁנָתוֹ לְעֹלָה, וּבֶן-יוֹנָה אוֹ-תֹר לְחַטָּאת... וְאִם-לֹא תִמְצָא יָדָהּ דֵּי שֶׂה, וְלָקְחָהשְׁתֵּי-תֹרִים אוֹ שְׁנֵי בְּנֵי יוֹנָה, אֶחָד לְעֹלָה וְאֶחָדלְחַטָּאת... וְטָהֵרָה. (ויקרא יב, ו-ח).

דגש זה על האשה היולדת כפעילה וכדמות ראשית ב"סיפור הלידה" ראוי לציון. הוא בולט במיוחד על רקע המשך הפרשה, שמתייחס לנושא הצרעת. בתיאור אבחוןהצרעת יש חלוקה ברורה מאוד בין פעיל לסביל - הסביל הוא האדם המצורע,הפגוע, ואילו הפעיל הוא הכהן. הוא הבודק, ה"רואה", המטמא והמכפר. אם נחזור לאשה היולדת - בפרספקטיבה מודרנית קשה לנו לפעמים לראות את כל נושא ההריון והלידה (וגידול הילדים) כחלק העיקרי והמרכזי בחייה של אשה.  אנו נוטים(נוטות( לראות את השלב הזה בחיינו כתהליך הכרחי אך לא כעיקר בתקופתנו, בה נשים לוקחות חלק ומוצאות סיפוק במגוון פעילויות ותחומים, מקצועיים וציבוריים. פרשת  "תזריע" מזכירה לנו כי לידה ורבייה הן אכן תמצית קיומו של המין האנושי,ובתהליך זה - האשה היא הפעילה, היא הדמות המרכזית.

הכותבת: רחל קסל,מתרגמת, מתגוררת עם משפחתה בעפולה בפנימייה לילדים בסיכון, כחלקמהצוות. בוגרת 'ניגון נשים' - בית מדרש לנשים דתיותוחילוניות במדרשה באורנים.
pregnancy.jpg

pregnancy.jpg

תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
CAPTCHA
בדיקה זו מיועדת לוודא שהינך חי ונושם ואינך מחשב המפיץ ספאם